Hradní výprava do Číny

Hrad odmítá mluvit o cestě Mynáře a Nejedlého do Číny. Na sprchu dotazů nereaguje

Hradní výprava do Číny
Hrad odmítá mluvit o cestě Mynáře a Nejedlého do Číny. Na sprchu dotazů nereaguje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dva dny poté, co se z Číny vrátili vyslanci prezidenta Miloše Zemana, stále nejsou jasné okolnosti výpravy. Není zřejmé, co a proč výprava zjišťovala, ani kdo ji zaplatí. Kvůli problémům šéfa CEFC a Zemanova poradce Jie Ťien-minga do Číny minulý týden vyrazil Zemanův kancléř Vratislav Mynář i poradce Martin Nejedlý. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tvrdí, že k cestě žádné informace nemá. „Řeším důležitější věci,“ odpověděl Ovčáček deníku Echo24.

Hradní výpravy se účastnil i český zástupce čínské firmy CEFC Jaroslav Tvrdík. Redakce deníku Echo24 se na Ovčáčka obrátila s dotazy, jaký měla cesta účel, výsledek a kdo ji zaplatil. „Až budu mít informace k dispozici, poskytnu je,“ odpověděl Ovčáček. Na dotaz, zda to skutečně znamená, že o cestě spolupracovníků prezidenta Zemana do Číny nemá ředitel tiskového odboru žádné zprávy, Ovčáček odpověděl, že řeší jiné věci. „Řeším mnohem důležitější témata, která mají přednost,“ uvedl Ovčáček.

Trpělivost s tajnostmi okolo výpravy do Číny už došla některým politikům. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím se na Pražský hrad obrátili místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (Strana zelených).

„Minulý týden jsem poslal přímo panu prezidentovi dotaz dle zákona 106. Myslím, že nejsem sám, kdo by chtěl vědět, jak byla cesta pánů Mynáře a Nejedlého financována a jaký měli v Číně program. Tak jsem zvědav, jakou dostanu odpověď,“ uvedl Jurečka.

Podle Mirovského se Kancelář prezidenta republiky chová netransparentně a nezodpovědně. „Prezident republiky nemá úctu k Ústavě ČR, kterou si vždy vykládá ve svůj vlastní prospěch. Z peněz daňových poplatníků si platí socialistické mejdany a zaměstnává lidi bez bezpečnostních prověrek a jiné osoby podezřelé z ekonomické kriminality. Výrazně poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí,“ uvedl pražský zastupitel Ondřej Mirovský, jenž žádá zprávu o služební cestě Mynáře a Nejedlého.

Zůstal Nejedlý v Číně?

Podle České televize se z výpravy do Čech vrátili pouze kancléř Mynář a Jaroslav Tvrdík. Mynář po svém návratu uvedl, že nejdříve bude informovat o výsledcích cesty prezidenta Zemana. „Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ řekl v sobotu Mynář. Tým odletěl do Číny minulé úterý.

Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

19. března 2018