Drahé energie zasáhnou českou ekonomiku. Havlíčkovy dotace jí nepomůžou, varují ekonomové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Problém s vysokými cenami energií brzy potrápí české domácnosti, až třetina lidí může upadnout do energetické chudoby. Značný podíl na růstu cen elektřiny, plynu a tepla mají stále dražší emisní povolenky, kterými chce EU bojovat proti takzvané „špinavé energii“ z uhlíkových zdrojů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) se před volbami vytasil s tím, že ceny vykryje ze státní kasy pomocí dotací. Podle ekonoma Jana Skopečka (ODS) ale dotace nic neřeší a problém zasáhne celý náš průmysl. „Dotace půjde někomu vždy na úkor někoho jiného, který to musí zaplatit,“ říká. Řešení kritizují i Starostové a komunisté.
Ministr Havlíček připouští, že současná koncepce zelené energie je problém. Chce ho vyřešit tím, že firmám a domácnostem na energie přispěje ze státní kasy. „Krátkodobá cesta je, že můžeme výkyvy částečně přetáhnout na stát a nenechat zlikvidovat firmy, protože to by byl velký problém, a obyvatele je možné v krátkodobém období podpořit energetickými šeky,“ řekl Havlíček Právu.
Vláda chce dát na podporu obnovitelných zdrojů příští rok 27 miliard korun, aby pomohla vykompenzovat ceny firmám. Pro domácnosti pak připravuje program na bázi dotací, mířit by měly k „postiženějším rodinám“. „Letos bychom to připravili a pravděpodobně by to platilo od ledna, možná by se to mohlo proplatit už na konci letošního roku,“ dodává Havlíček.
Skopeček: Drahá elektřina potrápí celou ekonomiku
Havlíčkův plán kritizuje poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, který zároveň podotýká, že problém zavinila vláda Andreje Babiše (ANO), který evropskou zelenou dohodu osobně podepsal. „Dotace a přerozdělování to nezachrání, dotace půjde někomu vždy na úkor někoho jiného, který to musí zaplatit. Pomoci by spíše mohlo snížení daňového zatížení elektřiny,“ upozorňuje pro Echo24.
„Vysoká a rostoucí cena elektřiny není problém jen nízkopříjmových skupin. Zasáhne celou naší ekonomiku, která je jednou z vůbec nejprůmyslovějších zemí s velkými nároky pravě na elektřinu. A spolu s Green Dealem (evropská zelená dohoda – pozn. red.), který bez mrknutí oka premiér Babiš v Bruselu odkýval, bude ještě hůř,“ říká Skopeček. Babišova vláda podle něj nese za tento problém zodpovědnost, ale vůbec neřeší, jak minimalizovat dopady zelené dohody na peněženky občanů o firem.
Michalik: Zvyšování závislosti občanů na státu
Po jiném řešení by sáhl i kandidát Starostů na příštího ministra financí a finanční analytik Věslav Michalik. „Není to dobrý nápad. Je to další zvyšování závislosti občanů na státu a jeho dotacích. Znamená to zavedení další byrokracie. Systémově čistší pomoc nízkopříjmovým je valorizace slevy na poplatníka podle inflace a zvýšení hranice životního minima,“ popsal ve svém vyjádření.
Podle komunisty Jiřího Dolejše, člena rozpočtového výboru sněmovny, od jehož strany nicméně Babišova vláda získala v minulosti podporu, jde z hlavy Havlíčka o „krizové a nedomyšlené řešení“. „Když už spadneme do průšvihu a energie bude násobně dražší, tak dofinancovávat to dávkami je stejné, jako bychom financovali ten byznys. Dávkové řešení je až to nejposlednější a nejhorší.“
Do chudoby by mohly padnout miliony lidí
Ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda varoval, že v důsledku zelené politiky by se mohly v chudobě ocitnout miliony lidí. „Evropská komise v balíčku, který navrhuje od července, uvádí, že v důsledku těchto politik by mohla padnout do energetické chudoby třetina obyvatel EU, tj. přes sto milionů lidí. V Česku by se tak mohlo jednat až o 3,5 milionu lidí,“ dodal.
Za Českou republiku souhlasil s evropskou zelenou dohodou, ze které zdražování energií vyplývá, premiér Babiš, a to na dvou evropských summitech, v roce 2019 i 2020. Pro ČR ovšem nevyjednal žádné výjimky, podobně jako třeba Polsko. Neprosadil ani zařazení jaderné energie mezi bezuhlíkové zdroje.
Vyšší účty za energie hrozí firmám a domácnostem v celé Evropě. Některé státy už přijímají opatření, která by až trojnásobně vyšší ceny energií kompenzovala spotřebitelům. Francie minulý týden oznámila, že rozdá na pomoc chudým domácnostem asi 580 milionů eur (14,7 miliardy Kč) nad rámec pomoci, kterou jim na účty za energie poskytuje dlouhodobě. Podpůrná opatření připravily i vlády v Řecku a ve Španělsku.