Tisíce Bulharů demonstrují a konec vlády premiéra Borisova
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pátým dnem v řadě v Bulharsku v pondělí pokračovaly demonstrace, na nichž tisíce lidí požadovaly odstoupení kabinetu premiéra Bojka Borisova kvůli údajnému „mafiánskému“ stylu vládnutí. Na manifestaci v Sofii požadovali demonstranti také odchod generálního prokurátora za čtvrteční zatčení dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, informovala agentura DPA.
Odpůrci vlády pochodovali centrem metropole před budovu ministerstva vnitra, aby protestovali také proti údajnému policejnímu násilí spáchanému na jednom z demonstrantů během minulých demonstrací. Ministerstvo incident vyšetřuje, šéf vnitra Mladen Marinov však již nyní čelí výzvám k demisi.
Protesty proti „korupčnímu a mafiánskému charakteru“ vlády vypukly ve čtvrtek. Podporují je zejména opoziční socialisté a prezident Rumen Radev, který má nálepku proruského politika. Prezident ve čtvrtek vystoupil během protestu jako řečník a vyzval k vyhnání „mafie“ z vlády i státního zastupitelství.
Spor mezi Radevem a Borisovem se vyhrotil minulý měsíc poté, co do médií unikly fotografie údajně zachycující premiéra spícího vedle pistole na nočním stolku, jehož zásuvka byla plná pětiseteurových bankovek. Borisov se k vlastnictví zbraně přihlásil, peníze byly ale podle něj na fotografii dodány na počítači. Z šíření „kompromatu jak z učebnice KGB“ obvinil mimo jiné Radeva a socialisty.
Bulgarian PM Borissov suggests that his former N. 2 Tzvetan Tzvetanov is behind "kompromat" photos of his bedroom with drawers stuffed with bundles of 500-euro notes published today. pic.twitter.com/mNxx1dKfQk
— Georgi Gotev & EURACTIV.bg (@GeorgiGotev) June 17, 2020
Následně byli minulý týden ve svých domovech zatčeni dva poradci prezidenta a jejich pracovny v prezidentské kanceláři prohledány. Jeden je obviněn z „obchodováním s vlivem“ za to, že prý jednal jako prostředník mezi jedním podnikatelem a prezidentem, druhý za to, že zfalšoval dokumenty od zpravodajských služeb. Opozice interpretuje toto stíhání jako vyhlášení války proti prezidentovi.
Šéf pravicově konzervativního kabinetu Borisov již o víkendu uvedl, že vláda dostojí své zodpovědnosti vůči voličům a neodstoupí. Čelný představitel Borisovovy strany GERB Toma Bikov v pondělí ovšem nevyloučil možnost předčasných parlamentních voleb. Řádné hlasování je naplánováno na březen 2021, přičemž podle analytiků by předčasné volby nebylo možné zorganizovat dříve než na konci podzimu.
Protesty se v pondělí konaly také v přístavních městech Varna a Burgas na pobřeží Černého moře, jakož i v Plovdivu na jihu země. Bulharská lékařská komora vyjádřila znepokojení, neboť účastníci demonstrací plně nedodržovali opatření přijatá s cílem zamezení koronavirové nákazy. Podle ní to nevyhnutelně povede k nárůstu počtu infikovaných a v konečném důsledku i k přetížení zdravotnického systému. Počet nakažených v balkánské zemi rychle stoupá již od půle června.