novinka v prodeji masa

Lidl zavede značení masa podle způsobu chovu, jako už funguje u vajec

novinka v prodeji masa
Lidl zavede značení masa podle způsobu chovu, jako už funguje u vajec

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý obchodní řetězec Lidl přichází s novým projektem, díky kterému se zákazníci dozví další informace o kupovaném masu. Po vzoru vajec bude i balené maso rozděleno do kategorií podle způsobu chovu. Na novinku upozornil německý server welt.de.

Lidl nové dělení zavede od dubna a bude čtyřstupňové. Balené maso bude rozděleno do kategorií, z nichž nejnižší kategorie bude zahrnovat minimální požadavky na chov a naopak nejvyšší kategorie bude chována podle ekologických norem na nejvyšší úrovni. Označení se bude vztahovat na vepřové, hovězí, krůtí a kuřecí maso.

Cílem společnosti je transparentnost. Němečtí zákazníci totiž dlouhodobě požadují informace o způsobu chovu masa. Podle průzkumu společnosti Nielsen se 84% německých spotřebitelů zajímá o kvalitu, původ a vliv výroby potravin na životní prostředí.

Nová iniciativa je nicméně pouze soukromou akcí řetězce Lidl. Německá vláda systematické zavedení dělení masa zatím neplánuje. „Spolková vláda v současné době nemá v úmyslu zavést povinnou značku u masa,“ informoval Peter Bleser, parlamentní státní tajemník ministerstva zemědělství. Odůvodnil to především vysokými náklady na monitorování a kontrolu.

Vzorem pro dělení masa bude označování vajec, které funguje i v České republice. Vajíčka jsou rozdělována do čtyř kategorií a na každém z nich musí být napsána číslice 0 – 3, která značí danou kategorii. Čím vyšší číslo, tím méně prostoru slepice během svého chovu měla. Trojka značí vajíčka slepic žijících v klecích, dvojka v halách, jednička ve volném výběhu a nula označuje vejce slepic, které byly chovány v ekologickém zemědělství.

mh, red

2. února 2018