Vývoj kauzy Čapí hnízdo

V Česku začíná politická krize. Ani vládní ČSSD „nevylučuje žádnou alternativu“

Vývoj kauzy Čapí hnízdo
V Česku začíná politická krize. Ani vládní ČSSD „nevylučuje žádnou alternativu“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nebývale ostrou reakci a politickou krizi vyvolalo tvrzení syna premiéra Andreje Babiše, že byl držen na Krymu kvůli vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. I vládní sociální demokraté označili situaci za velmi vážnou a nevyloučili „žádnou alternativu“. O velmi vážné situaci mluví i komunisté, bez nichž by vláda neměla většinu. Opozice volá po mimořádné schůzi, demisi premiéra, svolává bezpečnostní kontrolní výbory a hovoří o bezpečnostním riziku a organizovaném zločinu. Sám Babiš zjištění televize Seznam odmítá.

Za velmi vážnou označil situaci předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a nevyloučil vzhledem k budoucnosti vlády žádnou alternativu. „Co zaznělo v reportáži televize Seznam, je velmi znepokojující a situace velmi vážná. Orgány činné v trestním řízení musí konat a jako ministr vnitra vás ujišťuji, že konají,“ uvedl Jan Hamáček.

„Nechci vylučovat žádné kroky a předvídat, co se stane s koaliční vládou. Je to na panu premiérovi, jak dopadne zítřejší jednání. Budeme požadovat jasnější odpovědi, máme celou řadu otázek,“ uvedl Hamáček. „Sociální demokraté v tuto chvíli nemůžou vyloučit žádnou alternativu,“ dodal.

„Považujeme za zásadní, aby vše řešily příslušné orgány,“ uvedl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Svolávání mimořádné schůze podpoří, nebo nepodpoří až po vysvětlení premiéra Babiše. Kauzu označil za velmi vážnou. Měl by se jí zabývat výbor pro bezpečnost, dodal Kováčik. 

ČSSD bude s Babišem jednat ve středu

„Jako koaliční partner budeme a musíme jednat s hnutím ANO,“ uvedl Jan Hamáček s tím, že je s premiérem v kontaktu a o situaci se budou s hnutím ANO bavit na středečním koaličním jednání. „Rozumím kolegům z opozice, ta situace je velmi vážná,“ okomentoval Hamáček požadavky opozičních stran na odstoupení premiéra nebo vyvolání hlasování o důvěře vlády. Podle Hamáčka se policie i státní zastupitelství již zabývá novými zjištěními.

Opozice hovoří o mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, o svolávání kontrolních výborů i o organizovaném zločinu. „Svolám komisi pro kontrolu BIS, abychom získali informace o možném bezpečnostním riziku této kauzy pro Českou republiku,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. „Je potřeba, aby se jasně řeklo, zda to byl únos, zda byla zneužita lékařská praxe a zda se falšovaly zdravotní posudky. To už jsou otázky organizovaného zločinu a Palerma,“ dodal Bělobrádek. Mimořádná schůze by měla být, jsme k tomu připraveni a jsme připraveni podpořit vznik parlamentní vyšetřovací komise, dodal.

Zástupci ANO zatím mlčí. Deník Echo24 o reakci požádal předsedu dolní komory Radka Vondráčka (ANO), předsedu klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Dosud neodpověděli. Pouze poslanec Patrik Nacher (za ANO) pro Echo24 uvedl, že nejdříve chce slyšet vysvětlení premiéra a předsedy ANO Babiše.

Na zjištění televize Seznam už reagovalo Nejvyšší státní zastupitelství, které dalo podnět pražským městským žalobcům, aby prověřili tvrzení syna premiéra Andreje Babiše mladšího o tom, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo spolupracovníci jeho otce drželi na Krymu. NSZ to dnes uvedlo na webu. Babišův syn v pořadu serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli trestní kauze zmizel z Česka.

„Policie ČR se informacemi uvedenými ve včerejším (pondělním) dílu pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá a vyhodnocuje jejich relevantnost. Kontaktovat proto bude samozřejmě i autory reportáže,“ uvedli policisté. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na synova slova řekl, že je jeho syn psychicky nemocný, bere léky a musí být pod dohledem.