Konec legendární nádražky z Dejvic? SŽDC prý žádá likvidační nájem

Konec legendární nádražky z Dejvic? SŽDC prý žádá likvidační nájem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Legendární nádražní hospodu v pražských Dejvicích čeká zřejmě konec. Může za to údajné navýšení nájmu od Správy železniční a dopravní cesty, která budovu pronajímá. Zpráva o možném konci se však mezi lidmi začala rychle šířit a na záchranu nádražky se založila petice, kterou dokonce podepsal i starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Sám však přiznává, že pomoci může pouze svým podpisem.

Dejvická nádražní restaurace se po sametové revoluci stala kultem, kde se u hospodských stolů setkávaly různé sociální vrstvy. K velké popularitě hospody přispěly jak nízké ceny, velká zahrádka ale také pódium, na kterém se odehrávají nejrůznější koncerty a kulturní akce. Hospoda bez větších problémů přečkala zavedení Elektronické evidence tržeb i zákaz kouření. Nyní je však v ohrožení její samotná existence. Podle jedné z verzí se pronajímatel SŽDC rozhodl dvojnásobně navýšit nájem. „Majitel hospody měl řádně podepsanou smlouvu a cena byla jasně stanovena. Roční nájemné se platilo vždy pololetně na půl roku dopředu. Z ničeho nic se SŽDC ozvala, že podle nějakého dodatku má majitel platit dvojnásobek,“ řekl pro Echo24 výčepní Tomáš Brokeš.

Podle Správy železniční a dopravní cesty však postupují podle podepsané smlouvy. „Daná smlouva zohledňovala vložené finanční prostředky nájemce, technické zhodnocení, ve sníženém nájmu, a to do termínu 11.1. 2018. Nejedná se tedy o nenadálé navýšení nájemného, ale o podmínky smlouvy, které smluvní strana akceptovala a podepsala. Nájemce byl SŽDC písemně na tuto skutečnost upozorněn a opakovaně vyzýván, bohužel bez jakékoliv odezvy,“ řekla pro Echo24 mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová. „Nelze sdělovat konkrétní obchodní podmínky, nicméně informace, které se objevily v médiích – navýšení o stovky procent – nejsou pravda,“ uvedla dále Pistoriusová.

Podle protistrany to však není pravda. „Majitel žádný dodatek nepodepisoval. Celou dobu se o to nestarali,“ dodal Tomáš Brokeš. Pro záchranu hospody tak vznikla petice, která za pár dnů získala přes 1500 podpisů. Pomoc se založením petice pomáhal Radim Kratochvíl, který je nevlastním bratrem Petra a Matěje Formanových, synů nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana. „Říkal mi, kdyby byl táta ještě naživu, tak se to dostane do televize a je po problému. Ten miloval vlaky a nádraží,“ řekl Tomáš Brokeš.

Podle výčepního se s takovou podporou od lidí ještě nesetkal. Nedávno tu byl starosta a podepsal se i Jan Hřebejk. Naše přímá konkurence, kutturní centrum Klubovna, nám dokonce nabízela, že zřídí i svou knihu na podpisy. To jsme ale odmítli. Jako gesto je to ale neuvěřitelné,“ řekl dále Brokeš.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) přiznává, že jediným řešením bude dohoda mezi oběma stranami. „Odkup nemovitosti je řešení, které by bylo těžko průchozí – nevím, jak bychom jako radnice v tomto případě prokazovali veřejný zájem. Myslím, že je to hlavně na obou stranách sporu, jak se dohodnou. Zvyšování nájemného se běžně děje, na druhou stranu existuje řada cest, jak vyjít nájemci vstříc, stačí jen mít dobrou vůli,“ řekl pro Echo24 Ondřej Kolář.

Podle výčepního je za zvýšením nájmu snaha o zrušení hospody a následná demolice celé budovy. Hovoří se prý o tom, že se nová nádražní budova vznikne blíže ke stanici Hradčanská, kde by byla pro cestující více dostupná z důvodu blízkého metra a tramvaje. Na konci srpna navíc pražští radní odsouhlasili v rámci aktualizace zásad územního rozvoje s posunem železniční tratě mezi Dejvicemi a Veleslavínem. O změnu navíc požádala SŽDC.

Státní instituce by však prostory nabídla dále k pronájmu. „Výše nájemného vzejde vždy z veřejných soutěží. Odvíjí se od lokality pronájmu a cen v místě obvyklých, velikosti prostor, zda se jedná o nádraží před či po rekonstrukci atd. V případě odchodu současného nájemce prostor nabídneme ve výběrovém řízení k pronájmu. Naším zájmem je prostory pronajímat obchodním partnerům, kteří dodržují podepsané smlouvy,“ řekla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

4. září 2018