panika v Tunisu

Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož devět lidí

panika v Tunisu
Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož devět lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu v pondělí bylo zraněno nejméně devět lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je osm policistů a jeden civilista.

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo se podle tuniského rozhlasu vydal ministr vnitra Hišám Furátí. Útočnice na sobě měla podomácku vyrobenou vestu s menším množstvím náloží. Pocházela z východotuniské Mahdíje a neměla policejní záznam. Policisté po útoku prohledali její bydliště.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice ležící na místě. Lidé začali rychle prchat. Svědek uvedl, že byla slyšet hlasitá exploze a policie následně začala uzavírat centrum.

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

,

29. října 2018