panika v Tunisu

Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož devět lidí

panika v Tunisu
Útok sebevražedkyně. V centru Tunisu zranila nálož devět lidí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při sebevražedném útoku v centru tuniské metropole Tunisu v pondělí bylo zraněno nejméně devět lidí. Nálož odpálila krátce před 14:00 SEČ žena, která je jedinou obětí útoku. Podle tuniské agentury TAP výbuch vyvolal značnou paniku. Ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi zraněnými je osm policistů a jeden civilista.

Třicetiletá atentátnice zvolila jako místo útoku třídu Habíba Burgiby, která prochází centrem města. Nálože explodovaly v blízkosti policejní hlídky a podle mluvčího ministerstva vnitra před městským divadlem.

Na místo se podle tuniského rozhlasu vydal ministr vnitra Hišám Furátí. Útočnice na sobě měla podomácku vyrobenou vestu s menším množstvím náloží. Pocházela z východotuniské Mahdíje a neměla policejní záznam. Policisté po útoku prohledali její bydliště.

Na prvních záběrech bylo vidět mnoho přijíždějících sanitek a tělo atentátnice ležící na místě. Lidé začali rychle prchat. Svědek uvedl, že byla slyšet hlasitá exploze a policie následně začala uzavírat centrum.

Tunisko bylo první arabskou zemí, kde začaly koncem roku 2010 protivládní protesty, jež postupně přerostly do dalších států a jsou známy jako arabské jaro. Mnoho Tunisanů se připojilo k boji teroristické organizace Islámský stát na Blízkém východě a na severu Afriky. Hlavní město bylo dějištěm několika vážných atentátů. Roku 2015 tam při útoku na národní muzeum zahynulo 22 lidí, mezi nimiž byli i evropští turisté. Téhož roku zabil sebevražedný atentátník útokem na autobus s prezidentskou gardou 12 gardistů.

,

29. října 2018