Kapacita intenzivní péče se blíží k absolutnímu vyčerpání, říká ministerstvo
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se blíží absolutnímu vyčerpání a celý systém jako takový svým limitům, prohlásil na úterní tiskové konferenci náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Důvodem je podle něj i nedostatek kvalifikovaného personálu. V nemocnicích bylo v pondělí podle zveřejněných dat více než 6500 nakažených, z nich přes 1300 potřebovalo intenzivní péči a 660 umělou plicní ventilaci.
Zdravotníci podle resortu nemohou dodržet obvyklé standardy péče a dále se musí upouštět od léčby necovidových pacientů, dodal dále náměstek. „Česká republika ve své novodobé historii v takové situaci nikdy nebyla. Současná situace není ničí vina a je třeba ji vnímat stejně jako jiné přírodní katastrofy či pandemie v historii lidstva,“ uvedl Černý.
Z nejhoršího by mohlo pomoct navýšení počtu lůžek na JIP, to je ale vzhledem k maximálnímu vytížení nepravděpodobné, oznámilo ministerstvo. Přemýšlí se také o povolání ambulantních specialistů nebo mediků či případné mezikrajové a zahraniční pomoci. Pokud dojde k vyčerpání všech možností, je podle ministerstva třeba „za všech okolností zajistit základní pomoc pacientům v akutním stavu a nedopustit, aby pacienti zemřeli bez pomoci na ulici".
Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. „Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá," řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.
„Je nepochybné, že infekce probíhá jinak než na podzim. Virus se nepochybně chová jinak, postihuje mladší pacienty," uvedl krajský koordinátor intenzivní péče v Královéhradeckém kraji Pavel Dostál. I zhoršování stavu pacientů je podle něj rychlejší. Smrtnost v tamních nemocnicích je podle něj 12,5 procenta.
Už minulý týden prezentoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek ve sněmovním zdravotnickém výboru modely nárůstu hospitalizací. Už při reprodukčním číslu odpovídajícím 1,2 hrozí podle něj vyčerpání kapacit v Praze a Středočeském, Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. V krajích Plzeňském, Pardubickém a Libereckém se pak kapacity mohou vyčerpat v březnu. Současné reprodukční číslo je 1,18.