Nástup Muska vyplašil část uživatelů Twitteru. Roste zájem o konkurenční Mastodon
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chaos kolem internetové sociální sítě Twitter po jejím převzetí miliardářem Elonem Muskem vedl k růstu zájmu o alternativní síť Mastodon. Ta se ve většině ohledů twitteru velmi podobá, není však řízena jedinou firmou. Informuje o tom agentura Reuters.
Musk koncem minulého měsíce dokončil převzetí společnosti Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč). Následně rozpustil devítičlennou správní radu a stal se jediným ředitelem podniku. Ještě před dokončením transakce Musk naznačoval, že v jedné z největších sociálních sítí světa plánuje změny v zájmu „politické neutrality“ a posílení svobody slova. Kritici se obávají, že změna vlastníka povede k méně moderovanému obsahu, což podpoří nenávistné projevy na síti.
Síť Mastodon je decentralizovaná a běží na tisícovkách počítačových serverů, které provozují převážně dobrovolní správci. Síť vytvořil mladý německý programátor Eugen Rochko s cílem vybudovat digitální veřejný prostor, který by nebyl pod kontrolou jediné organizace.
Rochko dnes uvedl, že počet aktivních uživatelů sítě přesáhl jeden milion osob. To je pouhý zlomek ve srovnání s konkurenčními sítěmi, jako jsou twitter či facebook. Mastodon nicméně v posledních dnech zažívá prudký růst počtu uživatelů, napsala agentura Reuters.
Před Muskovým převzetím firmy Twitter se na síť Mastodon registrovalo v průměru 60 až 80 nových uživatelů za hodinu. Dnes ráno však počet nových registrací činil více než 3500 za hodinu. „Za poslední týden jsem získal více nových sledujících než za předchozích pět let,“ uvedl minulý týden odborník na sociální média Ethan Zuckerman z Massachusettské univerzity v Amherstu.
Rochko síť spustil v roce 2016, kdy se spekulovalo o tom, že firmu Twitter chce koupit spoluzakladatel internetové platební služby PayPal a Muskův spojenec Peter Thiel. „Pravicový miliardář se chystal koupit de facto veřejnou službu, která není veřejná,“ řekl letos Rochko agentuře Reuters. „Je opravdu důležité mít takovouto globální komunikační platformu, na které se můžete dozvědět, co se děje ve světě, a komunikovat s přáteli. Proč je to kontrolováno jednou firmou?“ dodal.