Na Slavii byl i poslanec ODS Skopeček. Zpětně „je mu líto, že převážila láska ke klubu“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Na fotbalovém utkání Slavie proti anglickému Leicesteru byl přítomný i poslanec ODS Jan Skopeček. Zápas Evropské ligy ale probíhal v době, kdy ve sněmovně probíhalo klíčové hlasování například o okamžitém ukončení nouzového stavu nebo o navýšení příspěvků pro podnikatele. Skopeček pro Echo24 uvedl, že byl vypárován za poslance ČSSD, a proto stejně neměl možnost hlasovat. Podle šéfa ODS Petra Fialy byla Skopečkova účast nevhodná a necitlivá.
Tiskový mluvčí ODS na první dotaz deníku Echo24 odpověděl, že poslanec Skopeček skutečně na utkání byl, ale detaily ještě prý nejsou jasné. Sněmovna během čtvrtečního odpoledne a večera přitom hlasovala o klíčových věcech, jako například o zvýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun nebo o okamžitém zrušení nouzového stavu či navýšení příspěvku pro podnikatele. Účast pro Echo24 potvrdil i sám Skopeček.
„Včerejšího utkání Slavie jsem se zúčastnil, ale navštívil jsem až druhý poločas z důvodu účasti na jednání sněmovny. Hlasoval jsem i po 19. hodině, kdy už utkání probíhalo. V rámci bodu jsem i aktivně vystupoval,“ uvedl pro Echo24 Skopeček. „Po skončení projednávání bodu novely státního rozpočtu jsem byl na základě předchozí dohody vypárován s kolegou z ČSSD. Nemohl bych do hlasování u dalších bodů beztak zasáhnout,“ dodal poslanec a ekonomický expert ODS. Ke hlasování o schodku ještě Skopeček říkal, že výsledná částka je „obří a neodůvodnitelná“.
Skopeček dodal, že ho celá situace mrzí. „Rozhodně jsem neporušil žádný zákon ani nařízení, ale zpětně je mi líto, že převážila moje láska ke klubu, na který chodím od dětství, nad úvahou, jak to v téhle depresivní době může vnímat veřejnost,“ dodal pro Echo24 Skopeček.
Šéf ODS Petr Fiala prostřednictvím tiskového mluvčího pro Echo24 vzkázal, že účast poslance Skopečka na utkání nebyla správná. „Účast na včerejším fotbalovém zápase je podle mě nevhodná. Přestože oficiálně účastníci nic neporušili, je to vzhledem k okolnostem necitlivé k lidem, kteří jsou současnými opatřeními omezeni,“ řekl Fiala.
S Fialou souhlasí i předseda lidovců, koaličních partnerů ODS, Marian Jurečka. „Byť pan kolega Skopeček přímo žádný předpis neporušil, tak z mého pohledu tam neměl být. Jednak bylo ještě jednání sněmovny a pak při vědomí, že příklady táhnou, to byl naprosto špatný příklad,“ uvedl pro Echo24 Jurečka.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro Echo24 uvedla, že účast kohokoliv na čtvrtečním utkání byla nebyla šťastná. „Zkrátka jsou všichni omezeni ve svých životech, mnozí s obrovskými ekonomickými důsledky. Proto je na místě, aby veřejně činné osoby šly příkladem a nepodrývaly svým přístupem ochotu lidí dodržovat pravidla,“ vzkázala pro Echo24 Pekarová Adamová.
Blatný řeší dalšího vysokého úředníka
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dal podnět státnímu tajemníkovi resortu Stanislavu Měšťanovi a hlavní hygieničce Jarmile Rážové, aby řešili účast také účast šéfa odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva Jana Marounka na utkání fotbalové Evropské ligy. Kvůli návštěvě čtvrtečního duelu mezi Slavií Praha a britským Leicesterem ukončil premiér Andrej Babiš (ANO) spolupráci se svým poradcem a bývalým ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. Blatný v pátek po zasedání vlády řekl, že návštěva zápasu byla negativním signálem vůči spoluobčanům.
Na utkání byl mimo jiné přítomen i europoslanec za ODS Alexandr Vondra nebo řeporyjský starosta Pavel Novotný. Ten na Facebooku uvedl, že se nikdo z přítomných na místě nedopustil žádného přečinu.
A Skopeček z @ODScz ti nevadí, osle? pic.twitter.com/jljXmhTtqE
— Pavel_Ve (@PavelVe3) February 19, 2021
„Dnes jsem byl na Slavii. Dokonale zorganizováno. Maximálně dva dny starý test všichni. Detail: Přijde hosteska (povinné FFP2 nebo KN95 vyšší stupeň), omluví se s tím, že mám FFP3 s plastem a dá mi KN95) a řekne mi proč. Chci se solidárně přihlásit k těm na té tribuně. Ubohý, nefér lynč. Bylo lehké mlčet, ale proč?“ napsal Novotný. Alexandr Vondra a další nic neprovedli. Asi to nevypadá dobře. Měl jsem kliku o deset metrů. Ale nic neprovedli. Jít příkladem? Nechápu… Čerstvý test respirátor vyšší třídy všichni na akci… Kdo z vás to může říct,“ dodal.
Na snímcích z místa je ale jasně vidět, že se opatření nedodržovala, v některých okamžicích neměli hosté roušky (či respirátory) nasazené vůbec a bezpečnou vzdálenost zcela jistě nedodržovali. Podle regulí na fotbal sice může určitý počet hostů ve VIP zóně, podle kritiků by ale měli politici či epidemiologové jít společnosti příkladem. Na utkání byl kromě zmiňovaných lidí také hradní kancléř Vratislav Mynář se svou manželkou nebo epidemiolog Roman Prymula.
ano, organizace byla nadmíru skvělá (všichni měli zakrytá ústa i nos, hostesky je hlídali, prostě paráda): pic.twitter.com/jRMA7eyEbV
— @Canis_lupus_bs (@Canis_lupus_bs) February 18, 2021