Zvýšení rodičovské a důchodů

Vyšší důchody nebo rodičovská? Babiš slibuje obojí, vláda ale ještě váhá

Zvýšení rodičovské a důchodů
Vyšší důchody nebo rodičovská? Babiš slibuje obojí, vláda ale ještě váhá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů stále váhá nad zvýšením důchodů na příští rok, v pondělí na jednání ho ještě neschválila. Nejasná je i podoba zvýšení rodičovského příspěvku. O té bude koalice znovu jednat, rozhodne o ní prý do konce května. Oznámení o zvýšení rodičovské jen rodičům novorozenců vyvolalo velkou bouři mezi rodiči malých dětí a tisíce odmítavých reakcí na sociálních sítích, v pondělí dokonce před úřadem vlády protestovalo několik lidí. Peníze na zvýšení rodičovské lze podle ČSSD najít ve vyšší bankovní dani. 

Jisté tedy zatím není, jak se zvednou důchody, ani způsob zvýšení rodičovského příspěvku. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí ale hovořil zároveň o růstu důchodů o 900 korun, tak o navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc rodičům s novorozeňaty i těm, kteří příspěvek budou zrovna dostávat. Na to ale nemusí být peníze.

S trochou nadsázky je možné říct, že přesto Babiš v pondělí slíbil všechno všem. Na setkání se zástupci nespokojených rodičů uvedl, že za nejvhodnější považuje to, aby se dávka z 220 000 na 300 000 korun zvedla od ledna všem rodičům s novorozeným potomkem i těm, kteří ji budou zrovna dostávat. A zároveň podle Babiše platí, že důchody porostou průměrně o 900 korun, je ale třeba ještě najít dohodu mezi ministerstvy financí a práce na mechanismu zvyšování penzí. Definitivní schválení návrhu očekává příští týden.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) přitom už dříve uvedla, že na zvednutí dávky všem domácnostem s dětmi do čtyř let by bylo potřeba najít osm z celkových 11 miliard korun. Její resort je ve svém rozpočtu ale ušetřit nedokáže, dodala.

Peníze na zvýšení rodičovské lze podle ČSSD najít v bankovní dani. „ČSSD je přesvědčena, že zdroje na navýšení rodičovského příspěvku lze nalézt např. vyšším zdaněním bank, což ANO zatím odmítá. Pan premiér Babiš si ale bude muset vybrat, zda chce podporovat rodiny s dětmi, nebo bankéře,“ uvedl v pondělí ministr vnitra Jan Hamáček.

Zvýšení rodičovské o 80 000 korun na 300 000 korun Babišova vláda slíbila v programovém prohlášení. Loni koaliční strany debatovaly o tom, že kvůli vyšším výdajům přidání rozdělí. Chtěly dávku zvednout nejdřív o 40 000 korun od letošního pololetí a do konce volebního období pak o zbývajících 40 000. Minulý rok v listopadu koalice ale oznámila, že rodičovskou zvýší všem od roku 2020 o 80 000 korun. Minulý týden se pak dohodla na tom, že by víc měli dostat od ledna jen rodiče novorozenců.

„Předhánění, kdo rozdá víc“

Debaty uvnitř vládní koalice o navýšení rodičovské a důchodů glosuje i opozice. Za předhánění, kdo rozdá více peněz, označil pondělí jednání vlády někdejší ministr financí a předseda klubu opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Dnes odpoledne na zasedání vlády se budou obě vládní strany předhánět, která rozdá více peněz, které nemáme. Nikdy je ani nebudeme mít, dokud budeme dávat přednost rozdávání před modernizací a konkurenceschopností země,“ uvedl na Twitteru Kalousek.

Podle ekonomického experta a poslance ODS Jana Skopečka chybí od vlády informace o zdrojích financování zvýšení penzí i rodičovského příspěvku. „Vláda dnes projedná zvýšení penzí. To je v pořádku. Ale stejně jako u rodičovského příspěvku chybí od vlády informace o zdrojích, ze kterých to bude financovat. Odpovědná vláda musí umět obojí. Tedy nejen slibovat a zvyšovat sociální výdaje, ale také prozradit, kde na to vezme,“ komentoval Skopeček před pondělním jednáním vlády.