REFORMA JUSTICE

Protesty v Rumunsku pokračují. Jourová vyzývá vládu ke zvážení reforem

REFORMA JUSTICE
Protesty v Rumunsku pokračují. Jourová vyzývá vládu ke zvážení reforem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Třetí večer v řadě se v neděli v Bukurešti sešly tisíce lidí, aby protestovaly proti vládě sociálních demokratů. Tu obviňují z korupce a požadují její odstoupení. Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová vyzvala rumunskou vládu, aby reformu justice ještě zvážila.

Agentura AP napsala, že na pořádek dohlíželo méně policistů než při předchozích dvou shromážděních. V pátek bylo při střetech demonstrantů se strážci zákona zraněno 455 osob, 70 lidí včetně 11 policistů skončilo v nemocnici.

Účastníci protestu si stejně jako v minulých dnech před sídlo vlády přinesli kromě rumunských vlajek také ty patřící Evropské unii a NATO. Pokřikem „Odstupte!“ vyzývali k rezignaci vládu Sociálně demokratické strany, kterou označovali jako „červený mor“.

„Chci sem chodit každý den po práci… Jsem badatelka a minulý týden jsem zjistila, že nám snížili financování. Jsem velmi odhodlaná. Nemůže nás (vláda) ignorovat donekonečna,“ řekla na akci agentuře AFP Teona Deftuová.

AFP nicméně uvedla, že protestujících bylo výrazně méně než v pátek a sobotu, kdy dorazily desetitisíce lidí. Během pátečního shromáždění se několik desítek účastníků pokusilo prolomit policejní zástup a na těžkooděnce házeli kameny a lahve. Policisté odpověděli slzným plynem a následně na rozehnání davu použili vodní dělo.

V Rumunsku se protivládní protesty konají pravidelně už více než rok. Největší intenzitu nabraly v únoru 2017, kdy se zapojilo až půl milionu lidí. Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Vláda zahájila rozsáhlou reformu justice, která podle jejích kritiků ohrožuje nezávislost soudců a má za cíl umožnit politikům uniknout trestnímu stíhání.

Rumunská vláda by měla reformu justice ještě zvážit, řekla Jourová

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová vyzvala rumunskou vládu, aby by si ještě rozmyslela kritizovanou chystanou reformu justice. V rozhovoru s německým deníkem Die Welt upozornila na riziko ohrožení nezávislosti soudců.

„Legislativní návrhy rumunské vlády ve svém celku ohrožují nezávislost soudců a omezují kompetence státních zástupců. Kromě toho podrývají důvěru veřejnosti v justici,“ řekla Jourová v rozhovoru, který německý list přináší ve svém dnešním vydání. „Bylo by prospěšné, kdyby byly plány vlády ještě jednou přepracovány,“ dodala Jourová.

Komisařka ale řekla, že podle ní „v tuto chvíli není důvod“ k zahájení aktivace článku sedm lisabonské smlouvy, jako vůči Polsku. Takové řízení může vést až k odebrání hlasovacích práv.

„Je jasné, že Rumunsko jako země předsedající Evropské radě bude od ledna odpovědné nejen samo za sebe, ale také za celou Evropu. Jde přitom o to, aby bylo důvěryhodné, zejména také v otázkách justice,“ zdůraznila Jourová.

,