Aféra s vysokoškolskými pracemi

Malá se ministerského postu nevzdá. Chyby prý neudělala schválně

Aféra s vysokoškolskými pracemi
Malá se ministerského postu nevzdá. Chyby prý neudělala schválně

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) odmítla obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Na tiskové konferenci nicméně připustila, že v některých částech udělala chybu a zapomněla uvést citaci. O záležitosti mluvila s premiérem Andrejem Babišem (ANO), odchod z funkce mu nenabídla. Babiše k odvolání Malé z vlády vyzývá opozice, ale také internetová petice, kterou podepsali i někteří členové legislativní rady vlády. Na návrh Pirátů by se mohl záležitostí zabývat sněmovní ústavně-právní výbor.

Malá řekla novinářům, že nikdy „cíleně nic neopsala tak, aby školu nějak obalamutila“. „Pokud jsem udělala nějaké chyby, tak se za ně strašně omlouvám,“ pokračovala. „Prostě nejsem plagiátor, nedělala jsem nic vědomě špatně, ke studiu jsem přistupovala se vší vážností a odpovědností,“ doplnila.

Malá řekla, že s Babišem si situaci vysvětlila. „S premiérem jsem o tom mluvila. Vysvětlovala jsem mu situaci, že jsem v některých pasážích té diplomové práce zřejmě pochybila. Funkci jsem k dispozici nenabídla, myslím, že to není na pořadu dne,“ reagovala Malá na dotazy novinářů.

Podle dřívějších vyjádření Mendelovy univerzity Malá v roce 2005 v práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která podobné téma zpracovala o dva roky dříve. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké škole v Bratislavě.

První prací se bude zabývat etická komise Mendelovy univerzity. Vznikne také externí právní analýza případného dalšího postupu univerzity, řekl mluvčí školy Filip Vrána. Etická komise má na projednání záležitosti měsíc. Právní analýzu univerzita dostane v řádu týdnů.

Odvolání ministryně požaduje internetová petice, kterou kolem 17:15 podepsalo přes 2500 lidí. Patří mezi ně i děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková či členové legislativní rady Petr Bezouška, Stanislav Kadečka, Jan Wintr a Bohumil Havel. Malá radě předsedá.

Kritičtí jsou také opoziční politici. Předseda Pirátů Ivan Bartoš spekuluje o tom, že „úsměvné divadlo“ kolem Malé může být snahou o zakrytí jiných „průšvihů“ čerstvě jmenované vlády. Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil hovoří o tom, že Malá promarnila možnost včas odejít a obhajovala neobhajitelné. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by měl Babiš ministryni odvolat, když nemá dost soudnosti, aby odešla sama.

Piráti chtějí, aby se podezřeními z opisování zabýval na úterní schůzi sněmovní ústavně-právně výbor. Prosazují, aby výbor požádal Babiše, aby navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání Malé ještě před středečním hlasováním o vyslovení důvěry kabinetu ANO a ČSSD. Předseda výboru Marek Benda (ODS) je k iniciativě Pirátů „lehce zdrženlivý“.

Malá bude podezření vysvětlovat i v rámci hnutí ANO. Kolem dnešních 16:30 dorazila na jednání výboru hnutí, situací by se měl zabývat v úterý i poslanecký klub ANO.

,

9. července 2018