Záhadná firma Imex. Babiš mluvil o jejím obchodování s Kongem, ta zažalovala stát
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dynamické dění kolem výbuchu ve Vrběticích opět vzbudilo zájem o ostravskou firmu Imex Group. Společnost zabývající se obchodem se zbraněmi a municí měla v areálu pronajaté dva sklady, během explozí v roce 2014 přišli o život dva její zaměstnanci. Tehdejší vicepremiér Andrej Babiš (ANO) označil firmu za kontroverzní, a to v souvislosti s vývozem zbraní do embargovaného Konga. Odpovědí zástupců Imexu bylo podání žaloby na stát kvůli poškození dobré pověsti.
S Kongem jde o skoro 21 let starou záležitost. Někdejší ministr zahraničí Jan Kavan a jeho náměstek Hynek Kmoníček (za vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana) totiž v roce 2000 dali zelenou pro prodej zbraní do Konga, na které se tehdy vztahovalo zbrojní embargo. Obchod dohodla firma Arms Moravia, jejímž vlastníkem byl Petr Bernatík starší (jeho syn v současnosti šéfuje společnosti Imex Group). V roce 2000 měl zařídit prodej tisíce protitankových granátometů RPG 7, pěti stovek kulometů a šesti raketometů s konžským nákupčím z tamější armády. Potřeboval ale povolení od resortů vnitra, obrany a zahraničí, Kavan ji měl udělit za svůj resort.
Kvůli obavám z mezinárodní aféry nakonec přišla změna a identický počet zbraní měl skončit v Zimbabwe, které Kongo otevřeně podporovalo. Na tuto africkou zemi se navíc nevztahovalo žádné embargo. I tomuto kroku mělo dát ministerstvo zahraničí volný průchod. V roce 2005 pak Kmoníček – v současnosti působící jako český velvyslanec v USA – zpochybnil, že by si firma dovolila tak složité licenční šachy. „Málokterá firma by byla tak neprofesionální, aby žádala o licenci na zemi pod embargem,“ napsal tehdy ve vyjádření.
Právník Radek Ondruš, který firmu dodnes zastupuje, ještě v roce 2014 zdůraznil, že Imex Group nemá s Arms Moravia nic společného a nikdy ani do Zimbabwe či Konga nevyvážel, ani o to nežádal. „Ty fámy se objevily v dané době, prověřovali to všichni, kdyby to byla pravda, tak by Arms Moravia v tom roce skončil. Ten obchod byl kontrolován zpětně a není mi známo, že by se to někdy prokázalo,“ uvedl tehdy Ondruš. Takové podezření by podle něj vyústilo ve velký diplomatický incident.
Soudní spor se státem – ale kvůli Babišovi
Výše popsaná kauza přímo souvisí také s nedořešeným soudním sporem. Imex totiž žádá od státu odškodnění za výroky, které tehdejší vicepremiér Andrej Babiš pronesl krátce po druhém výbuchu v prosinci 2014. V televizi řekl, že firma je velmi kontroverzní, že problémům jako ve Vrběticích čelila i v Bulharsku a že vyvážela zbraně do embargovaného Konga.
K soudu se spor dostal v roce 2015. Jelikož byl tehdy Babiš jako ministr financí člen vlády, žaluje firma stát. Obvodní soud pro Prahu 2 a později i pražský městský soud požadavek na 15 milionů zamítl, v prosinci 2018 se Imex obrátil na Nejvyšší soud, který v červenci 2020 vrátil kauzu pražskému soudu. Podle webu Lidovky.cz by mohl být k soudu povolán Babiš jako svědek, ten o svém případném předvolání ale dle svých slov neví.
Jméno Petra Bernatíka staršího se mělo také objevit ve vyšetřovacích dokumentech amerického Kongresu, a to kvůli problémům zbrojařské firmy AEY, s níž v roce 2006 uzavřel Imex smlouvu na dodávku munice do Iráku. Bernatík se ocitl před soudem také kvůli tomu, že údajně vyvezl na Slovensko zbraně a munici bez potřebných licencí, byl nicméně zproštěn viny.
O firmě mluvil i Zeman, ale ve špatné souvislosti
Po týdnu mlčení se k vrbětické kauze a následném vyhoštění ruských diplomatů vyjádřil minulý týden prezident Miloš Zeman. Ten ve svém desetiminutovém projevu zmínil i firmu Imex, ovšem ve špatné souvislosti – zaměnil totiž soudní spory. „Pak uplynulo zhruba šest let a nic se nedělo. S výjimkou soudu, kde byli obžalováni někteří pracovníci firmy Imex Group, ale při tomto přelíčení byli všichni obžalovaní osvobozeni,“ pokračoval prezident. Soudy sice řešily několik případů, které souvisely s Vrběticemi, ale netýkaly se přímo zaměstnanců firmy Imex Group. Krajský soud ve Zlíně se v létě 2016 zabýval obžalobou pěti lidí a společností Excalibur Army a Real Trade Praha kvůli skladování zakázaných výbušnin v areálu.
Další nepravdy se Zeman dopustil při zmínce, že majitel Imexu, kterého policie podezřívá, že oba ruské agenty provezl do areálu, odmítl vypovídat na detektoru lži. Takovou informaci ale právní zástupce firmy Radek Ondruš rovněž odmítl. „Pokud to policie bude tvrdit, tak předložíme doklady, já osobně jsem psal, že souhlasíme s detektorem,“ uvedl.
Majitel podle něj rovněž odmítá hypotézu, že by mohl dvojici agentů provést do areálu osobně. „Prezident řekl, že to je jedna z hypotéz, se kterou pracují. Je to jedna z hypotéz, na to má policie právo. Těch hypotéz je tam celá řada, je na policii, aby to ověřila. Majitel tohle popírá,“ podotkl Ondruš.
Dodal, že výkonný ředitel společnosti byl ve Vrběticích den před výbuchem na kontrole. „Následující týden se měla významná část toho materiálu vyvážet v rámci České republiky, nikoliv do Bulharska. Byl tam zkontrolovat, jestli je to nachystáno. Zjistil tam vady, a protože v případě jakýchkoliv těchto vad se ta přeprava neuskuteční, tak se vrátil a nařídil podřízeným ty vady odstranit a oni tam jeli následující den, kdy došlo k tomu výbuchu,“ uvedl Ondruš. Dodal, že v den, kdy byl v areálu výkonný ředitel, musel projít standardní kontrolou. „Byl zkontrolován on, bylo zkontrolováno vozidlo, včetně zavazadlového prostoru. Nikoho tam neprovážel, jel tam sám, byl tam jenom vyloženě za účelem té kontroly,“ uvedl Ondruš.