Mladá hasička se stala symbolem tragédie. K požáru v Bejrútu dorazila těsně před výbuchem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mladá bejrútská hasička Sahar Faresová si plánovala svatbu, namísto toho měla ve čtvrtek pohřeb. Na místě prvotního požáru v bejrútském přístavu byla jednou z prvních zasahujících a o chvíli později přišla o život při mohutném výbuchu uskladněného ledku. Pětadvacetiletá zdravotnice hasičského sboru se v Libanonu stává symbolem tragédie. Dojemné video z jejího pohřbu, kdy její kolegové nesou bílou rakev a za nimi je nesen plačící snoubenec, viděly na internetu už desetitisíce lidí. Píší The New York Times.
Sahar Faresová měla těsně před svatbou se svým devětadvacetiletým snoubencem Gilbertem Karranem, který pracoval jako agent pro Libanonskou stání službu. Měli se brát v červnu 2021, místo toho,“to bude zítra má lásko“ uvedl zdrcený Karran, který následoval rakev nesen na ramenou svých blízkých. Pár, který se hrdě společně fotil v uniformě, se podle místních nyní stává symbolem nekompetentnosti libanonského státu, který téměř nefunguje.
„Naše historie je plná mučedníků a mučednictví“, uvedl starosta jejího rodného města Bachir Mattar. „Sahar Faresová je symbolem pro naše mladé, že existují lidé, kteří se oddají národu a ztratí vše,“ dodal starosta města, kde se pohřeb konal. Město Al-Qaa v severním Libanonu už po Faresové pojmenovalo městské hřiště.
Farewell Sahar. Thank you for your service. Thank you for trying. At one point you will see in the video one man held on the shoulders. This is Sahar‘s fiance saying goodbye.pic.twitter.com/zuXTfi6KT3
— Jenan Moussa (@jenanmoussa) August 6, 2020
Faresová byla mezi prvními kteří dorazili na místo požáru skladu s dusičnanem amonným. Jelikož byla zdravotnicí, zpočátku sledovala zasahující kolegy a vedla videohovor se svým snoubencem a požár mu ukazovala. Poté, co oheň zesílil a začal vydávat zvláštní zvuky, dostala strach a slezla z hasičského automobilu. Karran ji žádal aby si co nejdříve našla nějaký úkryt, Faresová ho sice chtěla poslechnout, ale už bylo příliš pozdě. Poslední záběry z videohovoru jsou tak upřeny na její nohy, když se dala do běhu.
Faresová, která se ve 23 letech rozhodla opustit rodinu a našla si práci ve státních službách, se tak stala symbolem mladé a emancipované libanonské ženy, která se obětovala pro národ. Počet obětí výbuchu doposud není přesně známý, úřady zatím potvrdily smrt 135 obětí, další lidé, včetně záchranářů, jsou však nezvěstní. Zraněných je ve městě několik tisíc. Bejrút už přímo navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron a slíbil zemi jak humanitární pomoc, tak pomoc s politickými a ekonomickými reformami.