(NE)DOBROVOLNÁ CESTA NA KRYM

Babišův syn na Krymu? Mohly tam být zapojeny i ruské zpravodajské služby, říká expert

(NE)DOBROVOLNÁ CESTA NA KRYM
Babišův syn na Krymu? Mohly tam být zapojeny i ruské zpravodajské služby, říká expert

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Velký ohlas vyvolal rozhovor rozhovor, který serveru Novinky.cz poskytl Petr Protopopov, jehož premiérův syn Andrej Babiš mladší obvinil, že jej nedobrovolně držel na Rusy okupovaném Krymu. Protopopov v rozhovoru popsal krymskou epizodu jako idylku, kdy si Babiš mladší užíval moře a dokonce i dívky, kterou mu Protopopov našel. 

Deníkem Echo24 oslovený bezpečnostní expert však vidí právě za touto dívkou práci některé ruské zpravodajské služby, které se zaměřily na syna premiéra České republiky. 
 
“Když jsem si ten rozhovor četl, musel jsem se smát. Je to úplně nejklasičtější záležitost jak mít věci pod kontrolou. Prostě nasadit ženu. Ten sexuální pud je u lidí tak silný, že to funguje vždycky. To používají všechny zpravodajské služby na světě, když chtějí zjistit nějaké informace,” uvedl bezpečností expert, který kvůli zaměstnání nemůže zveřejnit své jméno.

Připomíná, že na Krym se lze dostat poměrně snadno, stačí  k tomu mít jen ruské vízum, ale kvůli nedávné okupaci jde o patrně nejkontrolovanější území, které spadá pod Moskvu. “Na Krymu se tajné službě rozhodně neztratíte. Rozhodně o vás FSB ví. Jste na seznamu pasažérů v letadle a tak dále. Když jste tam jako turista, tak si vás třeba nikdo ani nevšimne, ale když jde o syna premiéra, tak se to prostě dozvíte. Na Krymu se ani nemuselo nic dít, třeba Babiše mladšího ani nevytěžovali, ale není možné, aby si FSB nevšimla, že tam mají Babišova syna,” řekl expert.

Připadá mu podivné i to, že Petr Protopopov na jedné straně říká, jak se musel o Babiše mladšího starat, jak ho musel budit a dohlížet na jeho oblečení a pak ho nechal v cizině se ženou, kterou sotva znal. “A ještě řekne, že si je úplně jistý, že se Babišovi nic nestane a že bude pod kontrolou. No jasně, že bude pod kontrolou. Neříkám, že Babiše mladšího chtěli Rusové nějak využít, ale minulost českého premiéra je bůhvíjaká a děti mohou o svých rodičích toho vědět poměrně dost. A ženská to z vás vytáhne,“ říká expert s tím, že by Protopopov měl zveřejnit jméno a fotografii ženy, se kterou seznámil na Krymu Babiše mladšího. “Když to byla taková láska, nemá se za co stydět. Sázím ale svoje boty na to, že by to dopadlo jako v kauze Skripal a z Nastěnky by se najednou vyklubala třeba nějaká Ludmila. Opravdu vsadím boty na to, že je někdo jiný.

Určitou roli Moskvy naznačuje podle experta i sdělení ruského ministerstva zahraničí, jehož mluvčí Marija Zacharovová na čtvrteční tiskové konferenci označila zprávy o únosu syna českého premiéra Andreje Babiše na Krym za provokaci, zřejmě vyrobenou kvůli vnitropolitickým cílům. „Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, jenž vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám,“ řekla Zacharovová.

Politickou krizi rozpoutala reportáž

Celou kauzu vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy, v níž Babišův syn Andrej novinářům řekl, že byl proti své vůli odvezen na Krym. Premiér podle svého syna chtěl, aby zmizel z Česka kvůli policejnímu vyšetřování dotací pro farmu Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání. Babiš ve středu uvedl, že jeho syn sice byl v minulosti na Krymu, jeho pobyt byl ale legální, nešlo o únos.

Babišův syn serveru Seznam ve Švýcarsku řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO, které vede Andrej Babiš starší. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn serveru.

„Řekla mi (Protopopová) – máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině – já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl.

Protopopova se podle svých slov bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen. Policie se podle předchozích zpráv serverů Neovlivní.cz a iROZHLAS.cz oznámením zabývala, ale neodhalila žádné protiprávní jednání. Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku a má i tamní občanství. Serveru Seznam Zprávy Andrej Babiš mladší řekl, že nyní bere léky a má lepší lékaře. Manželé Protopopovi se serveru k tomu odmítli vyjádřit.

Server Seznam navíc ve čtvrtek přišel s informací, že jim z e-mailu Andreje Babiše mladšího přišel mail, který reaguje  na současnou kauzu. Seznamu měl napsat, že jeho otec překročil červenou čáru. Premiérův syn chce podle zprávy zároveň být v kontaktu s policií ČR.