Sobotka znovu na veřejnosti

FOTOGALERIE: Spravedlivou justici, skandoval Sobotka na protibabišovské demonstraci

Sobotka znovu na veřejnosti
FOTOGALERIE: Spravedlivou justici, skandoval Sobotka na protibabišovské demonstraci

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Mezi účastníky pondělních protibabišovských demonstrací se objevila zajímavá tvář. Expremiér Bohuslav Sobotka, který vedl vládu ČSSD, ANO a lidovců, se zúčastnil demonstrace na Staroměstském náměstí, kterou pořádal spolek Milion chvilek.

Sobotka stál na Staroměstském náměstí v předních řadách, a zpočátku se na demonstraci se nijak neprojevoval. S lidmi ve svém okolí příliš nemluvil, ale tleskal a když se z pódia ozvalo nějaké heslo ke skandování, tak se i přidal. Konkrétně se přidal se svým hlasem ke skandování hesla „Spravedlivou justici“. Ke konci se přidal ke zpěvu české hymny.   

Demonstranti se se svými hesly vymezili vůči nahrazení Jana Kněžínka v čele resortu spravedlnosti prezidentovou poradkyní Marií Benešovou. Nynějšího premiéra bývalý předseda vlády a předseda ČSSD Sobotka vyhodil ze své vlády kvůli Babišovu nákupu korunových dluhopisů, Sobotka tehdy hovořil o Babišově střetu zájmů.

Deník Echo24 v úterý dopoledne zkusil Bohuslava Sobotku kontaktovat, aby se ho na motivy účasti na demonstraci zeptal. Zatím ale nereagoval ani na SMS, ani na volání. Je to přitom po dlouhé době poprvé, co se rozvedený a politiky se stranící Sobotka ukázal na veřejnosti. Na poslanecký mandát za ČSSD rezignoval už půl roku po sněmovních volbách.

Tvář Bohuslava Sobotky na Staroměstském náměstí zachytil na fotografii reportér deníku Echo24.

Sobotkova účast na demonstraci je o to zajímavější, že to byl on, kdo vzal Babišovo ANO v roce 2014 do vlády a z níž Babiše v květnu 2017 odvolal. ČSSD byla v tehdejší vládě sice silnější, ale ve volbách 2017 zcela propadla, zatímco koaliční ANO volby vyhrálo a sestavilo vládu.

Babišovu odvolání v květnu 2017 předcházelo překvapivé Sobotkovo ohlášení své demise. Reagoval tím na nejasnosti kolem podnikání a majetkových poměrů předsedy hnutí ANO a tehdejšího ministra financí a místopředsedy vlády Andreje Babiše. Záměr odejít z čela vlády, která by tím skončila celá, ovšem Sobotka po pár dnech změnil. Zdůvodnil to netradičním přístupem prezidenta Miloše Zemana, který přišel s výkladem, podle kterého by Sobotkovou demisí skončil ve funkci pouze premiér. Premiér poté poslal Zemanovi návrh na odvolání ministra Babiše, kterého nahradil Ivan Pilný. Babiš tehdy své odvolání bagatelizoval.

Kauza dluhopisů spojená s Babišovým podnikáním se v květnu 2017 stala důvodem Babišova odchodu ze Sobotkovy vlády. Šlo o nákup korunových dluhopisů Agrofertu, jejichž výhoda spočívá v tom, že držitel v podstatě neplatí ze získaných úroků daň z příjmu. Sobotka nejprve oznámil, že se rozhodl podat demisi vlády kvůli Babišovým majetkovým poměrům a finančním transakcím. Babiš byl podle něj ve střetu zájmů, když mu podléhala finanční správa, která by měla vyšetřit nákup dluhopisů. Sobotka nakonec demisi nepodal, což vyústilo v ostrý konflikt s prezidentem Milošem Zemanem. Poté navrhl Babišovo odvolání, což Zeman po průtazích udělal.

Babiš názor demonstrantů odmítl

Demonstrace, které se expremiér účastnil, se vymezila vůči ovládnutí justice premiérem Babišem a prezidentem Milošem Zemanem. Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář lidem na Staroměstském náměstí řekl, že si nepřejí ovládnutí justice premiérem a Hradem. Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti, a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích. Pokud Benešová na ministerstvo nastoupí, za týden se podle Mináře uskuteční další protest opět na Staroměstském náměstí.

Babiš v pondělí večer v České televizi řekl, že lidé mají právo vyjádřit jiný názor, považuje to za důkaz, že v Česku funguje demokracie a svoboda. Pozastavil se nicméně nad tím, že účastníci protestu v Praze měli stejné transparenty i stejné deštníky. Znovu odmítl názor demonstrujících, že výběrem Benešové chce ovlivnit další vývoj kauzy Čapí hnízdo, v níž policie navrhla obžalovat i předsedu vlády. „Čapí hnízdo nikoho nezajímá,“ prohlásil Babiš.