Ministři zemí EU odsoudili chemické útoky. Chorého Stropnického zastoupil náměstek
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministři zahraničních věcí z Evropské unie se sešli v pondělí v Lucemburku, aby odsouhlasili zprávu, která považuje používání chemických zbraní za nepřijatelné. Na summitu chyběl šéf české diplomacie Martin Stropnický, místo něj jel náměstek Ivo Šrámek. Stropnický v sobotu úder spojenců na Sýrii podpořil. V neděli se za to dočkal kritiky od premiéra Andreje Babiše i prezidenta Miloše Zemana.
„Pan ministr zahraniční je nemocný. Občas se to stát může a poté ho zastupuje pan náměstek,“ řekla pro deník Echo24 mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Podle serveru Blesk.cz má Martin Stropnický problém s páteří. „Byl jsem na dlouho plánovaném vyšetření krční páteře. A protože mi bylo řečeno, že pro toto vyšetření je dobré zůstat dva tři dny v nemocnici, tak jsem to podstoupil,“ řekl Martin Stropnický pro Blesk Zprávy.
Na pravidelném zasedání rady pro zahraniční věci (FAC) se ministři shodli, že chemickým útokem porušují viníci mezinárodní právo a budou pohnáni k odpovědnosti. „V této souvislosti Rada chápe cílený zásah USA, Francie a Velké Británie na objekty spojené s chemickými zbraněmi v Sýrii jako specifické opatření s jediným cílem: zabránit syrskému režimu v dalším používáním chemických zbraní a chemických látek jako zbraní k zabíjení svých vlastních občanů. Rada FAC podporuje veškeré úsilí zaměřené na zastavení používání chemických zbraní,“ uvedli ministři ve společném prohlášení.
Ministr zahraniční Martin Stropnický na twitteru po protiútoku uvedl, že zastává pozici spojenců. „Telefonicky jsem hovořil s úřadujícím ministrem zahraničí USA Johnem J. Sullivanem, který mě informoval o detailech vojenské akce. Poděkoval za vyjádření podpory a ČR označil za spolehlivého spojence. Ocenil především tu skutečnost, že v Damašku máme stále funkční ambasádu, která v zemi zastupuje i zájmy Spojených států a vyzdvihl význam toho, že zásah v Sýrii byl společnou operací s podporou spojenců reagující na chemický útok,“ napsal Stropnický na twitteru.
Ministr zahraničí na summit nejel ve chvíli, kdy Česká republika ukázala ostatním partnerům nejednotné stanovisko ohledně spojeneckého zásahu v Sýrii. Premiér v demisi Andrej Babiš v sobotu s ministrem Stropnickým souhlasil, že „úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní“.
V neděli po schůzce s Milošem Zemanem však otočil. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl Andrej Babiš po schůzce v Lánech. V pondělí však přišel s dalším výrokem, že „útok má odstrašit od používání chemických zbraní“.
Prezident Miloš Zeman pak od začátku tvrdil, že se jednalo o kovbojskou akci. „Rád bych upozornil na fakt, že do Sýrie se začínají vracet první uprchlíci, což je nesmírně pozitivní zpráva. Jestliže nějaký kovbojský projekt tuto pozitivní zprávu zbrzdí, tak je to mírně řečeno chyba,“ řekl Miloš Zeman. Stropnickému vzkázal, že je ministrem české vlády a nikoli vlády USA, Francie či Británie.
Hlavním úkolem Rady je společně s Evropskou komisí a za pomoci vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku zajišťovat jednotnost, soudržnost a účinnost vnější činnosti EU.
Na základě pokynů Evropské rady také vymezuje a provádí zahraniční a bezpečnostní politiku EU. V zájmu dosažení míru a bezpečnosti, které patří mezi cíle EU, může Rada zejména zahájit operace EU pro řešení krizí v podobě civilních misí nebo vojenských operací. Může také přijmout opatření nezbytná k provádění zahraniční a bezpečnostní politiky EU, včetně případných sankcí.
,