ostré projevy ve sněmovně

Klaus ml. a Okamura se pustili se do ombudsmanky. Hájí prý jen práva menšin

ostré projevy ve sněmovně
Klaus ml. a Okamura se pustili se do ombudsmanky. Hájí prý jen práva menšin

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda SPD Tomio Okamura a poslanec ODS Václav Klaus mladší se ve čtvrtek ve Sněmovně ostře pustili do ombudsmanky Anny Šabatové. Okamura ji nařkl z toho, že hájí jen práva menšin. Klaus nepřímo označil Šabatovou za levicovou extremistku. Šabatová na jejich vystoupení při debatě o zprávě o činnosti veřejného ochránce práv za loňský rok reagovat nechtěla.

„Co tam zaznívalo jako folklor nějaký, není vlastně podstatné,“ řekla ombudsmanka. Vyzdvihla, že Sněmovna požádala v usnesení vládu, aby se zabývala jejími podněty ke změnám zákonů a aby předložila poslancům do konce září informaci o jejich využití.

„Činnost tohoto takzvaného veřejného ochránce práv je jedním slovem debakl. Je to porážka poslání, smyslu funkce šéfa úřadu, který má hájit lidská a občanská práva našich občanů,“ řekl Okamura. Šabatová se podle něho netají tím, že normální lidé ji nezajímají, hlavní náplní práce Šabatové, jak uvedl, je zřejmě diskriminace většiny ve prospěch nepřizpůsobivých menšin. „Na lidská práva normálního pracujícího heterosexuálního bělocha jí tedy asi čas nezbývá,“ hřímal Okamura.

Zpravodajka Helena Válková (ANO) v reakci podotkla, že zpráva se týká možného porušování práv právě lidí z bílé většiny. Okamura podle ní využil debaty k předvolebnímu projevu nebo k připomínání programových priorit SPD.

„Instituce ombudsmana je zbytečná“

Následně vystoupil Klaus ml., který by, jak poznamenal, podpořil zákon na zrušení instituce ombudsmana, je podle něho naprosto zbytečná. „Úřad ombudsmana se pod vedením této dámy (Šabatové) stal ze státní instituce pouze ohniskem pro prosazování levicového politického extremismu,“ řekl.

Jiní poslanci se v diskusi Šabatové a úřadu veřejného ochránce práv zastali. Například podle Olgy Richterové (Piráti) je tato instituce důležitou vyvažovací složkou státu, podle Aleny Gajdůškové (ČSSD) jsou ombudsmanka i zaměstnanci Kanceláře veřejného ochránce práv lidmi na svém místě a dělají dobrou práci. „Myslím si, že pokud je činnost veřejné ochránkyně práv kritizována lidmi, kteří mají xenofobní názory, tak je to vlastně velká pochvala,“ řekl Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL.

Poslanci Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a Dominik Feri (TOP 09) sice s Šabatovou v některých záležitostech nesouhlasí, úřad ale hájili. Podle Kaňkovského je pro řadu lidí poslední instancí, jejímž prostřednictvím se mohou domoci spravedlnosti. Feri v reakci na Klause ml. řekl, že rušení celého úřadu by bylo nešťastné, Sněmovna by ale měla být při příští volbě veřejného ochránce práv uvážlivější.

,