Inflace v říjnu zrychlila na 5,8 procent. Vzhůru ji žene hlavně bydlení
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst inflace na 5,7 procenta.
Proti loňskému roku zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta. Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta. O více než deset procent zdražily oděvy a obuv. Více lidé platili také za stravovací služby a některé potraviny. Například trvanlivé mléko bylo dražší o 13,1 procenta, oleje a tuky o 15,9 procenta a cukr o 17,4 procenta.
„Růst cen se týká drtivé většiny zboží a služeb v ekonomice. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 5,4 procenta a ceny služeb o 6,6 procenta. Nejvíce problematický je zrychlující růst cen nájemného, který může vytvářet vážné sociální problémy. Zároveň se zdražuje vodné a stočné i tuhá paliva. Nově se ve statistikách začaly projevovat vyšší ceny elektřiny a zemního plynu. U nich lze v následujících měsících očekávat skokový růst,“ komentoval zvýšení inflace ekonom Štěpán Křeček.
„Inflace se opět vzdálila od svého tolerančního pásma. Z tohoto důvodu mohou přijít další reakce České národní banky. Ta pravděpodobně bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, což bude zpomalovat hospodářský růst České republiky. Navíc se nastavení měnové politiky v naší zemi ještě více vzdálí od nastavení v eurozóně,“ uvedl Křeček.
Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o procento. „Ceny rostly téměř ve všech oddílech spotřebního koše. Výjimkou byly pouze nižší ceny potravin, kdy například průměrná cena brambor, 10,61 Kč/kg, byla nejnižší od února 2015,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Proti letošnímu září zdražily například pohonné hmoty o téměř šest procent. Nejprodávanější benzin Natural 95 se v průměru prodával za 35,51 Kč/l, což bylo nejvíce od listopadu 2014. Nafta stála v průměru 34,24 Kč/l, nejvíce od prosince 2014. Oděvy zdražily o 3,8 procenta a obuv o 4,2 procenta. Naopak ovoce zlevnilo o 4,1 procenta, maso o 0,8 procenta a zelenina o 1,2 procenta, přičemž ceny brambor klesly proti září o více než 11 procent.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.