Výročí okupace

Vzpomínkový akt k výročí okupace – lidé u rozhlasu Babiše vypískali

Výročí okupace
Vzpomínkový akt k výročí okupace – lidé u rozhlasu Babiše vypískali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Před budovou Českého rozhlasu v Praze se konal pietní akt k uctění památky sovětské okupace ČSSR před 50 lety. Mnozí z přítomných lidí se hlasitě vymezovali proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Hanba, StBáka tu nechceme,“ skandovali. Na místě, kde 21. srpna 1968 v den okupace vojsky Varšavské smlouvy zemřelo 17 lidí. Organizátoři také odhalili upravenou pamětní desku.

Ještě před začátkem oficiálního pietního aktu se začali před budovou Českého rozhlasu v Praze shromažďovat lidé, kterým se nelíbí, že se prezident Miloš Zeman odmítá vyjádřit k dění před 50 lety. Několika hesly skandovali také proti současnému premiérovi. „Hanba, StBáka tu nechceme“ či „táhni domů“ znělo kromě píšťalek z davu. Tyto protesty pokračovaly i následně během samotného pietního aktu a pokládání věnců.

V 11:00 dopoledne začal u budovy Českého rozhlasu pietní akt za oběti okupace. Zúčastní se ho premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), bývalý premiér Petr Pithart (KDU-ČSL) nebo místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti)Akci ale oželí prezident Miloš Zeman, který žádný projev k výročí nepřednese. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček to odůvodnil tím, že Zeman už svůj proslov přednesl, a to když na počátku normalizace projevil nesouhlas s okupací. „Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické,“ napsal hradní mluvčí na Twitteru.

Lidé si v úterý připomínají padesát let staré události prostřednictvím koncertů, filmů a výstav. Vrcholem by měl být koncert na Václavském náměstí, na kterém zazní největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

V půl osmé ráno 21. srpna 1968 přijelo před vinohradskou budovu rozhlasu šest tanků. Od Václavského náměstí byla navršena barikáda a několik set lidí se okupačnímu vojsku snažilo v postupu bránit. Jeden z tanků najel do barikády, kterou tvořilo nákladní auto. Nárazem začalo auto hořet, kromě toho ale i tank. Tím nastal zmatek mezi sovětskými vojáky, kteří válcovali barikádu. Ještě odpoledne byla Vinohradská ulice v plamenech. Během bojů o rozhlas podle seznamu Ústav pro studium totalitních režimů zemřelo 17 lidí. Několik jich bylo zastřeleno, jiné zasáhly střepiny po explozi sovětského tanku. Mezi nimi ale byly i oběti, které zemřely v důsledku požáru nebo po nárazu civilního auta do demonstrantů.

Podobné akce se konají i v dalších městech ČR. V Brně začíná happening na Jakubském náměstí v 15:00. V Liberci uctili lidé památku obětí na shromáždění u památníku na náměstí Dr. E. Beneše v 9:00. Odpoledne na vzpomínkovou akci naváže promítání autentických záběrů a koncert písní Karla Kryla. V Plzni začne hlavní program ve 14:00 na náměstí Míru, kde organizátoři z Českého rozhlasu připomenou hlavně boje o rozhlas a uctí památku ochránců. Před budovou je přistaven tank.

, nel, drb