Napětí na FAMU

Akademický senát FAMU odvolal děkana Zdeňka Holého

Napětí na FAMU
Akademický senát FAMU odvolal děkana Zdeňka Holého

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Akademický senát FAMU jednohlasně rozhodl o odvolání nynějšího děkana Zdeňka Holého. Svůj verdikt ještě musí předložit rektorovi AMU. Senátoři FAMU tvrdí, že rozhodnutí není mocenského ani destruktivního charakteru, hlavními důvody byly nerespektování demokratických principů, překračování pravomocí či nedostatečné plnění programu, s nímž byl děkan zvolen.

V rámci devítičlenného senátu hlasovalo osm senátorů pro odvolání, jeden senátor byl ze zasedání omluven. „Důvody pro schválení návrhu na odvolání byly déletrvající kumulace problémů primárně manažerského typu, překračování pravomocí, nerespektování demokratických mechanismů akademické samosprávy a nedostatečné plnění programu, s nímž byl děkan zvolen,“ uvedla předsedkyně senátu Helena Bendová.

„Jakkoliv se mnohým z vás zdá náš dnešní krok unáhlený, nebo dokonce radikální, věřte, že mu předcházela celá série pokusů a snah nalézt smířlivý tón a nové cesty k řešení problémů, než které ve svém úřadu nabízel děkan,“ zaznělo v příspěvku na facebookové stránce senátu.

Akademický senát, mezi jehož členy patří třeba dokumentarista Vít Klusák či filmoví a divadelní režiséři David Jařab a Petr Marek, zároveň ocenili některé změny, které se Zdeňku Holému podařilo na škole zavést.

„Bohužel ani po několika intervencích z naší strany, ani po plénu akademické obce, ani po následné mediaci s panem rektorem, které jsme odložením hlasování uvolnili prostor, nebylo z jeho strany akceptováno samotné jádro problémů, tolik viditelné na samotném rozdělení školy,“ dodávají.

Holý má ale také podporu mezi některými známými českými filmaři, k nimž patří třeba pedagog FAMU Bohdan Sláma či režisér Jan Hřebejk. Podle něj na FAMU učí kromě „jediného skutečného režiséra hraných filmů Bohdana Slámy vlastně amatéři, pro které je film zájmovou uměleckou činností“.

Akademický senát se podle Bendové na zasedání důrazně ohradil proti „některým dezinformacím, které v posledních dnech v médiích líčily FAMU jako školu s chabými uměleckými výsledky a problematickými výukovými metodami“. „FAMU za současného i minulého děkana kontinuálně patřila mezi prestižní umělecké vysoké školy, jejíž pedagogové i studenti každý rok vytváří a vytvářeli mnoho úspěšných a diváky i kritikou ceněných děl,“ uvedla. Připomíná, že poslední ročníky Cen české kritiky ovládli absolventi FAMU, podobně je tomu v případě Českého lva, řada filmů je pravidelně prezentována v zahraničí. Návrh na odvolání děkana podle senátorů není příznakem hluboké institucionální krize.

Zdeněk Holý, který je v centru současného sporu, byl do čela školy zvolený před dvěma roky. Část akademické obce stála o to, aby byl děkanem zvolen ředitel jihlavského festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka, v jehož prospěch také intenzivně agitovali.

red, vt

28. května 2018