mafie na Slovensku

Kiska: Slovenský stát je propojený s mafií a nikdo to neřeší

mafie na Slovensku
Kiska: Slovenský stát je propojený s mafií a nikdo to neřeší

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že disponuje podrobnou zprávou Slovenské informační služby (SIS), která ukazuje propojení státu s mafií. Kiska nikoho nejmenoval, ale napsal, že Slovensko ovládá skupina lidí prostřednictvím chapadel sahajících na nejvyšší místa ve státě. Mafie má podle Kisky na svědomí podvody se zemědělskými dotacemi a s pozemky na Slovensku. Prezident to napsal v komentáři pro Denník N.

Zpráva podle Kisky obsahuje konkrétní jména firem, které se možná podílejí na podvodech. „Byla tam konkrétní jména především z východního Slovenska, italská i slovenská, konkrétní sumy peněz, konkrétní názvy firem, které jsou podezřelé z obrovských podvodů. Hovoříme o desítkách miliónů eur, které byly neoprávněně vyplaceny a část z nich skončila v kapse konkrétních lidí. Byla tam popsána propojení, kdo, kde a s kým se na těchto aktivitách podílel,“ napsal Kiska. 

Zároveň Kiska zdůraznil, že se nikdo o tento problém nezajímá: „A výsledek? Nic. Ticho. Žádné zatýkání, žádná masivní aktivita policie.“ Podle něj jde tudíž o důkaz propojení státní správy s mafií: „Pokud jsou ty informace pravdivé, tak existuje jen jediné vysvětlení. Ti lidé byli krytí státní mafií, policií, politiky, kteří úmyslně nic nevyšetřovali a zametali věci pod koberec. Museli být krytí i vedením policie, které od Slovenské informační služby tyto informace dostávalo. A informace museli mít i na ministerstvu vnitra a na úřadě vlády, kde pracovali minimálně dva lidé, co měli k podezřelým osobám velmi blízko.“ 

Kiska dále v textu připomněl i podezřelý únos vietnamského občana: „Velmi podobná situace je i kolem podezření, že Slovensko, naše státní orgány, pomohly unést občana Vietnamu. Měsíce se o tom vědělo, ale nikdo nic neudělal. Nikdo nechtěl ani začít vyšetřování. Až veřejný tlak médií donutil státní orgány začít konat.“

Slovenský prezident v úvodu komentáře uvádí, že to byla vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové letos v únoru, která velice otřásla jeho důvěrou ve stát. Když se začalo v souvislosti s vraždou mluvit o takzvané „italské stopě,“ vyžádal si od SIS onu zprávu o působení italské mafie na Slovensku.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico v nedávném rozhovoru pro Echo24 naopak uvedl, že kauza úkladné vraždy novináře byla politicky zneužita, mimo jiné i prezidentem Kiskou: „Až bude jasné, kdo si vraždu skutečně objednal, tak bude potřeba postavit slovenskou veřejnost před zásadní otázky. Jakou roli v tomto pokusu o změnu mocenských poměrů sehrál prezident Andrej Kiska?“   

, voš

22. října 2018