Situace ve zdravotnictví

Prý jsem pomohl zastavit odchody dalších ředitelů, říká bývalý ministr Němeček

Situace ve zdravotnictví
Prý jsem pomohl zastavit odchody dalších ředitelů, říká bývalý ministr Němeček

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jednou z prvních „obětí čistek“ vlády Andreje Babiše se stal nyní již bývalý ředitel ostravské nemocnice Svatopluk Němeček. Exministr zdravotnictví v Sobotkově vládě v rozhovoru pro deník Echo24 také řekl, jak vnímá nového lídra sociální demokracie Jana Hamáčka, na jaké úrovni chce pokračovat v politice, či proč musel nainstalovat rušičku odposlechu v nemocnici.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch je ve své funkci krátce. Co přesto říkáte na jeho personální kroky, které jste odnesl i vy?

Pan ministr dostal nějaké zadání a já předpokládám, že udělal to, co udělat musel. Je vidět, že není úplně zkušený. Ani to co udělal, nezvládl příliš mediálně šikovně. Tedy tak, aby to nevyvolalo nějakou odezvu. Musím dokonce říct, že kdyby se choval elementárně slušně, tak kolem toho nebudu dělat veliký povyk. Problémem bylo, že to zdůvodňoval výsledky mé práce. Zpochybňoval všechno, co jsem v té nemocnici za deset let udělal.

Myslím, že je viditelný rozdíl v tom, jak se zachoval pan ministr Vojtěch a pan ministr vnitra Metnar. Ten také dostal zadání, že má odvolat generálního ředitele České pošty. Tam to ale probíhalo jako mezi zkušenými a slušnými lidmi. Tři dny předtím se spolu sešli a poté pan ministr vnitra oznámil, že kvůli nedostatku vize musí pan Elkán skončit.

Po vašem únorovém odvolání jste mi říkal, že čistky budou pokračovat a že se jedná o obdobu noci dlouhých nožů. Zatím se však další vlna odvolání nekoná, co si o tom myslíte?

Já jsem dostal informaci, že jsem kolegům pomohl.

Informaci, že jste pomohl zastavit další odchody ředitelů?

Takto sebevědomě bych to neřekl. Pan ministr Vojtěch se prý někde ve svém širším kruhu vyjádřil, že některé věci by rád udělal, ale vzhledem k tomu, že ty odchody vyvolaly mediální odezvu, tak s tím musí počkat. Jednak jsem v tom sehrál roli já, když jsem řekl co si myslím a jednak roli sehrály zbytky svobodných médií, které tady jsou.

Je to i případ ředitele nemocnice Na Homolce Ivana Olivy, který měl do konce března lhůtu k zrušení dceřiných společností od pana ministra?

To nevím. Detaily o tom nejsem schopen říci. Dostal jsem pouze informaci, že se teď budou muset chovat trošku jinak ohledně personálních změn.

Během působení ředitele Evžena Machytky, který nastoupil po vás, odešel i šéfchirurg Igor Penka. Je to kvůli novém vedení?

Já si myslím, že k tomu byl dotlačen. Ta nemocnice je sice velká ale některé zprávy se šíří poměrně rychle. Byl k tomu brutálně donucen hned první den po nástupu pana Machytky. Mám informace, že pan docent Penka byl pozván a že s ním asi hodinu intenzivně debatoval nejenom pan Machytka ale také bývalý přednosta Pavel Zonča. Na základě toho poté dal výpověď. Pan Penka takový je, není to člověk, který by byl připravený dva měsíce válčit s panem ředitelem, který je proti němu. Je to excelentní chirurg a slušný člověk.

Po nástupu pana Machytky na ředitelskou funkci se měli ve vaší bývalé kanceláři najít rušičky odposlechů. Byly tyto informace pravdivé?

Já jsem ten dotaz zaznamenal od jednoho novináře, který s tou partou dlouhodobě spolupracuje. Prý se tam měli najít takové věci a tehdy jsem to odmítl komentovat. Vy jste první, komu to veřejně řeknu. Je pravda, že tam byl generátor šumu v zasedací místnosti. To si myslím, že je naprosto v pořádku. Bavil jsem se o tom i s ostatními kolegy z jiných státních organizací a je to zcela běžné. V okamžiku, kdy jsem odcházel, jsem to tam měl zhruba tři měsíce na zkušební provoz. Dostal jsem totiž informaci, že jsme objektem zájmu některých firem, které mají zájem o detaily při zadávání veřejných zakázek a podobně. Z toho důvodu jsem se poptal, jestli to je řešitelné. Na zkoušku, nikoliv v kanceláři ale v zasedačce, byl poté umístěn generátor šumu. Bylo to na bezplatnou zápůjčku.

Nicméně byl jsem informován, že nové vedení intenzivně hledá něco, z čeho by udělali senzaci, jak jsem to tam špatně vedl. Pokud po měsíci či dvou našli generátor šumu, tak si myslím, že to je docela dobré.

Přeci jenom po vašem odchodu má začít několikaměsíční ministerská kontrola. Nebojíte se, že se nějaké nesrovnalosti objeví?

Řeknu to takto. Pokud se někam posílá cílená kontrola, která už má zadání něco najít, tak se tomu říká totalitní kontrola.

Hodnotíte to tak, že tam nastoupila totalitní kontrola?

Samozřejmě. Pan ministr mě napřed odvolal a poté tam poslal kontrolu aby něco našla. Těší mě, že zatím nic zásadního nenašli. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Určitě se najde spousta věcí, které jsme dělali špatně. Ostravská nemocnice je organizace o třech tisících lidech, řídíme se tisíci a tisíci právních předpisů a vždycky se někde udělá chyba. Musím říct, že předtím, než pan ministr poslal kontrolu do nemocnice, tak jsme tam měli rok trvající kontrolu NKÚ (Nejvyšší kontrolní úřad pozn. red.), kde bylo asi osm lidí. Byli tam celý rok a v podstatě našli jen nějaké drobné administrativní závady.

Budu kandidovat v Bohumíně

Blíží se komunální volby. Chystáte se, že budete kandidovat?

Chystám se, že pomůžu svým přátelům, se kterými jsem se účastnil komunální politiky už od roku 1996. Určitě podpořím bohumínskou kandidátku sociální demokracie, kterou vede pan Vícha, který je zároveň senátorem. Poslední tři nebo čtyři volby nebyla sociální demokracie v Bohumíně pod padesát procent.

Jak ta spolupráce bude vypadat? Budete vysoko na kandidátce?

Nechci být v čele. Poprosil jsem kolegy abych byl v zadních pozicích. Opravdu je to o tom týmu, vždycky jsme se tam takhle chovali.

Co říkáte na odchod Bohuslava Sobotky z postu poslance?

Musím říct, že se mu nedivím. Protože vykonával funkci premiéra velmi dlouho a jeho život v posledních měsících nebyl jednoduchý. Byl pod obrovským tlakem. Klobouk dolů, protože spousta lidí by se v jeho funkci zhroutila. Ten závěr v jeho podání nebyl úspěšný, to se ale prostě stává.

Viníte ho z posledního výsledku sociální demokracie ve volbách?

Tak nebyl to zřejmě ten pravý člověk na pravém místě v době, kdy proti němu stáli tito konkurenti. Úspěšný by byl možná při jiných okolnostech nebo kupříkladu v systému Německa. Když se podíváte na Angelu Merkelovou nebo podobné typy klidných lídrů, tak ten styl může být úspěšný. Řekněme, že u nás lidé chtějí mít v bouřlivém období toho silného vůdce, kterým on nebyl. Sobotka věci projednával konsenzuálně, takže teď dospěl k názoru, že toho už bylo dost. Budu mu přát opravdu jen to dobré.

Obecně je v české politice problém, že si bývalých premiérů moc nevážíme. Nepamatuji si, kromě Vladimíra Špidly, i když i při jeho odchodu to nebylo ideální, že by se premiérům tleskalo. Ta funkce je strašně spalující. V mnoha zemích ti lidé zůstávají někde na piedestalu a společnost si jich váží. U nás to je sebevražedná mise a něco to vypovídá i o nás samotných.

Přes obtížnost funkce, nezazlíváte Bohuslavu Sobotkovi, že vás odvolal z funkce ministra zdravotnictví?

To můžu brát ze dvou pohledů. Z politického pohledu nemám pocit, že jsem udělal nějakou zásadní chybu či skandál. On se prostě rozhodl z výsledku krajských voleb, že to něčemu pomůže. Nepomohlo to ničemu. Podle mě to nebyl dobrý krok z pohledu politického rozhodnutí. Ale premiér byl pod nějakým tlakem. Na druhé straně to provedl celkem kultivovaně.

Z osobního pohledu to beru tak, že udělal pro mě to nejlepší. Protože ty skoro tři roky ve funkci ministra byly velmi stresující a byl jsem z těch prvních bojovníků, kteří se vzepřeli Andreji Babišovi. Potom se přidávali i ostatní. Z lidského hlediska mi to Sobotka usnadnil o necelý rok dříve, než by to nastalo. Musím ale říct, že představa, že bych předával ministerstvo panu Babišovi s Adamem Vojtěchem, je děsivá. Takže děkuji panu Sobotkovi, že jsem předával funkci za jeho účasti panu Ludvíkovi.

Nebyl lepší kandidát, než Hamáček

S Andrejem Babišem máte dlouhodobé spory, prakticky od začátku vašeho působení na ministerstvu zdravotnictví. Co jste si udělali? Jsou v tom osobní spory nebo pouze útoky kvůli vašemu rezortu?

Já úplně nevím. Musím říct, že je pravda, že ty útoky začaly velmi brzy. Měl nějaké představy o personálních změnách, měl představu že vyměním ředitele fakultek. Nebo že bych měl dát někoho jiného do VZP, kde mi dal nějaký tip. Tehdy jsem si řekl, že ten rezort řídím já a takto se chovat nebudu. On, podle mého, rozděluje lidi na sluhy a nepřátele. Asi to vnímá osobně, když mu občas řeknete ne. A já sluhu dělat neumím, to mě asi rodiče špatně vychovali.

Abych se vrátil k předchozí odpovědi, říkal jste, že lidé vyžadují silného lídra. Vidíte v něm Jana Hamáčka?

Honzu Hamáčka si nesmírně vážím, znám ho strašně dlouho už z doby Mladých sociálních demokratů. Je to slušný a kompetentní člověk ve spoustě věcí. Je to člověk, který vás nepodrazí. Ale samozřejmě není to ten typ, toho alfa samce, který se okamžitě prosazuje. Takto ale sociální demokracie vyhodnotila kandidáty na předsedu a nikdo lepší tam nebyl.

Nevidíte takového lídra v osobě Josefa Středuly, který je předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů?

Pan Středula je jistě zajímavý a silný lídr. Neprojevil ale zájem se této role ujmout. Kdyby tam byly vyslány signály, že by do něčeho takového šel, tak by sociální demokracie jistě nějakou formu spolupráce zvažovala. Samozřejmě je ale zajímavější být předsedou odborů, než být předsedou strany, která dostala ve volbách nakládačku.