Selekce nemocných: Ve Švýcarsku rozhodli, kdo možná přežije a kdo ne
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
S nárůstem infekcí covid-19 také ve Švýcarsku, kde bylo v pátek hlášeno 6592 nových případů, připomíná italský deník La Stampa lékařský protokol, který má řešit případné přeplnění jednotek intenzivní péče v nemocnicích. Určuje, kdo bude za daných epidemických podmínek v nemocnici léčen a kdo už ne.
Švýcarsko může být brzy ochromeno vrcholem pandemie a bude jednat. Dokument vypracovaný Švýcarskou akademií lékařských věd a Švýcarskou společností intenzivní medicíny je v platnosti od 20. března, i když nebyl aplikován. Název zní: „Úpravy intenzivní péče v případě nedostatku zdrojů.“ Na otázku, která je kladena ve všech nemocnicích po celém světě, dává Švýcarsko odpověď: „Na úrovni B, nedostupnosti lůžek intenzivní péče, by neměla být prováděna žádná kardio a plicní resuscitace.“
Pravidla v dokumentu na straně 5 dále uvádějí, že v případě nedostatku míst na JIP je v lékařově pravomoci rozhodnout, že nepřijme „osoby starší 85 let“ a "osoby starší 75 let, které mají jedno z těchto onemocnění: cirhóza jater, III. stádium chronického selhání ledvin, srdeční selhání třídy NYHA vyšší než I. a dále osoby s odhadovaným přežitím v horizontu méně než 24 měsíců“.
„Když vyšla tato směrnice, upadli jsme do křesla. Rozhodování o tom, koho resuscitovat a koho ne, je těžké, velmi těžké pro každého lékaře. Tento veřejný dokument je ale zárukou pro samotné lékaře i pacienty, kteří možná nebudou chtít podstoupit další léčbu,“ řekl prezident Řádu lékařů kantonu Ticino Franco Denti. "Nevím o tom, že se to již stalo, ale máme velké obavy," dodal.