Zmírnění protikuřáckého zákona míří do sněmovny

Česko chce kouřit. Novela zavádí kuřárny a úlevy pro bary a menší hospody

Zmírnění protikuřáckého zákona míří do sněmovny
Česko chce kouřit. Novela zavádí kuřárny a úlevy pro bary a menší hospody

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kuřákům svitla naděje, že si znovu zakouří v hospodách. Poslanci totiž budou rozhodovat o návrhu zmírnit protikuřácký zákon. Na program se návrh může dostat už v dubnu. Novelu, která chce zavést tzv. kuřárny, tento týden neposvětila vláda v demisi. Ale poslanců, kteří zmírnění zákona podpořit chtějí, je napříč sněmovními stranami téměř 90. Šance na úspěch návrhu jsou tedy docela velké. Petici za zmírnění zákona navíc podepsalo už přes 60 tisíc lidí.

Do sněmovny by se novela mohla dostat začátkem dubna, odhaduje její předkladatel poslanec a předseda ústavně právního výboru Marek Benda (ODS). Šance na úspěch novely vidí optimisticky. „Už nyní mám 86 aktivních hlasů poslanců, kteří novelu podpoří. V jaké podobě novela projde, to je otázka,“ řekl Marek Benda deníku Echo24.

Vláda v demisi se k novele tento týden postavila negativně. Mezi ministry prý převážil názor, že je moc brzy na hodnocení dopadů protikuřáckého zákona. Ten platí od loňského května. Rozhodnou ale poslanci. Marek Benda našel pro novelu podporu napříč kluby.

Novela, za níž stojí poslanec ODS Marek Benda, předpokládá kromě kuřáren i ještě větší úlevu z úplného zákazu kouření pro menší hospody nebo bary. Na zařízení s plochou do 80 metrů čtverečních, v nichž se nepodává jídlo, by se restrikce nevztahovala. Provozovatelé by se tedy mohli rozhodnout, zda bude jejich podnik kuřácký, nebo nekuřácký. Kuřárny by musely mít podle předlohy, kterou podepsalo na 90 poslanců z osmi klubů, vlastní odvětrávání, byly by bez obsluhy a mohly by zabírat nejvýše 30 procent plochy zařízení. Stejně jako do malých kuřáckých hospod a barů by do nich nesměli lidé mladší 18 let. Novela by dále zrušila odpovědnost hostinských za to, že podají alkohol dospělé osobě, u níž panuje podezření, že pak bude vykonávat činnost, kterou by mohla někoho ohrozit nebo poškodit majetek.

O negativním dopadu protikuřáckého zákona na malé nebo vesnické hospody mluví dlouhodobě Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMPS). „Z našeho pohledu je to nyní postaveno dost nekompromisně a má to negativní dopad zejména na malé výčepy a vesnické hospody. V rámci aktivity Moje restaurace zastřešujeme v asociaci tisíce malých hospod a restaurací a převládá názor, že, jedná-li se o stravovací zařízení, potom zákaz dává smysl,“ řekl deníku Echo24 předseda AMPS Karel Havlíček.

„Naopak, jedná-li se čistě o pivnice, výčepy a podobné, jsme toho mínění, že by restrikce mohly být mírnější. Zejména na vesnicích totiž dochází k tomu, že začínají vznikat různé klubové nebo garážové prostory, kde se místní scházejí, nakupují si pivo v hypermarketech a pochopitelně v prostorách kouří. Výsledek je ten, že se místní stejně sejdou, kouří, popíjejí. Jen hospodský může zavřít provozovnu,“ dodal Havlíčkek.

V Rakousku by měl absolutní zákaz platit od května

Zajímavým vývoje prochází protikuřácký zákon v sousedním Rakousku. Ještě ani nezačal platit a už se hovoří o jeho změnách. V kurzu jsou i kuřárny, tedy to samé, co prosazuje český poslanec Marek Benda (ODS). Rakouská vláda předložila poslední únorový den parlamentu návrh, aby zrušil část zákona, která měla s platností od 1. května úplně zakázat kouření v restauracích. Petici proti změnám protikuřáckého zákona ale mezitím podepsalo přes 420 000 Rakušanů.

Úplný zákaz kouření v rakouských restauracích schválila předchozí vláda sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců. Po loňských říjnových parlamentních volbách se ale do koaliční smlouvy ÖVP a svobodných (FPÖ) dostal závazek zrušit zákaz, který měl nabýt platnosti na začátku letošního května.

Na základě vládní iniciativy, která protikuřáckou normu změní, budou moci nadále existovat kuřárny. Zpřísněn bude naopak zákona v oblasti prodeje tabákových výrobků. Cigarety si zřejmě od počátku roku 2019 koupí jen lidé starší 18 let. V současnosti si tabákové výrobky mají možnost koupit už šestnáctiletí. Nově by měl být do zákona včleněn také zákaz kouření v automobilech, ve kterých sedí nezletilí.

Do sněmovny dorazily dvě petice, týkající se kouření

Minulý týden se sněmovní petiční výbor zabýval dvěma protichůdnými peticemi. Na jednom zasedání se objevila petice za zmírnění zákona. Tu od loňského června podepsalo 66 tisíc lidí. Poslanci ale projednávali i petici podporující zákaz. Pod tu se za čtrnáct dní podepsalo 1500 lidí.