Zákaz kouření

Ústavní soud nezrušil zákaz kouření v restauracích. Připustil jen drobné úpravy

Zákaz kouření
Ústavní soud nezrušil zákaz kouření v restauracích. Připustil jen drobné úpravy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení několika bodů takzvaného protikuřáckého zákona. Jednalo se například o úplný zákaz kouření v restauracích nebo zákaz prodeje alkoholických nápojů v automatech. Vyhověl jen drobné úpravě v několika paragrafech. Návrh na zrušení podala skupina senátorů, podle nichž veřejná moc v liberálním státě nemá vnucovat lidem životní styl, který momentální držitel moci považuje za správný.

Ústavní soud (ÚS) provedl v protikuřáckém zákoně jen dílčí škrty. Zrušil zákaz pít alkohol u činností, při nichž by pak člověk mohl ohrozit sebe sama. Ustanovení dopadalo na kohokoliv i při rutinních činnostech.

ÚS také zúžil zákaz prodeje tabáku a alkoholu na akce určené výhradně pro děti. Dosud se zákaz týkal také akcí určených převážně pro děti. Slovo převážně soud ze zákona vypustil.

Protikuřácký zákon soud zkoumal z podnětu senátorů víc než rok. Kromě úplného zákazu kouření v restauracích ponechal v platnosti zákaz prodeje alkoholu v automatech a zákaz podávání a prodeje alkoholu lidem, u nichž lze předpokládat, že ho vypijí a budou řídit auto nebo vykonávat jinou rizikovou činnost ohrožující zdraví a majetek.

Soud nevyhověl ani návrhu na zrušení paragrafů, podle kterých přepravu a lékařské vyšetření nezletilých pod vlivem alkoholu hradí zákonný.

Návrh podepsalo 20 členů horní komory z různých klubů, jednali za ně Jaroslav Kubera (ODS) a Ivo Valenta (za Soukromníky). Soudcem zpravodajem, který před hlasováním pléna připravil návrh nálezu a dnes jej veřejně vyhlásí, je předseda soudu Pavel Rychetský.

Na vyhlášení nálezu čeká také Sněmovna, která má příští týden začít projednávat poslanecký návrh na zmírnění protikuřáckého zákona, oficiálně zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Vláda se zmírněním nesouhlasila. Podle březnového vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) mezi ministry převážil názor, že je příliš brzy na posouzení dopadů zákona, který platí od konce loňského května.

Asi nejdiskutovanější část zákona říká, že kouření se zakazuje „ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek“. Pokud by ÚS sporné ustanovení škrtl, na restaurace a hospody by patrně začalo dopadat obecnější ustanovení, které připouští kouření ve stavebně oddělených prostorách vyhrazených pro kuřáky.

,