ZPRÁVA O STAVU REPUBLIKY

Skandál ve slovenském parlamentu. Kiskův projev přerušili poslanci krajní pravice

ZPRÁVA O STAVU REPUBLIKY
Skandál ve slovenském parlamentu. Kiskův projev přerušili poslanci krajní pravice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vystoupení slovenského prezidenta Andreje Kisky, který se do slovenského parlamentu dostavil se zprávou o stavu republiky, narušili poslanci krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), kteří z archů papíru s jednotlivými písmeny poskládali slovo „vlastizrádce“.

Šéf sněmovny Andrej Danko schůzi na několika minut přerušil a poslance LSNS vykázal z jednacího sálu Národní rady. Slovenští poslanci podle jednacího řádu nesmějí v jednacím sále sněmovny používat například plakáty a podobné pomůcky.

Andrej Kiska po krátké pauze pokračoval v projevu. V něm kritizoval poměry na Slovensku a neřešení palčivých problémů společnosti. Ve zprávě o stavu země prezident upozornil na pochybení při vyšetřování vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a zmínil i protesty proti předchozí vládě premiéra Roberta Fica jako reakci na zmiňovanou vraždu a jako projev nespokojenosti se stavem země. 

„Gauneři prosperující z kontaktů na veřejnou moc jsou produktem světa, který vrcholní političtí představitelé léta nechali růst a roztahovat se po Slovensku. Světa, z něhož profitovali a opírali o něj vlastní moc. Až se vymknul kontrole a nyní je drží v hrsti,“ uvedl Kiska.

Podle slovenského prezidenta neochota postihnout mocné a léta potvrzované křivdy a nespravedlnosti vysvětlují hněv, který pociťují mnozí lidé. „Nedůvěra vytvořila kontext, v němž si nemalá část veřejnosti myslí, že bez tlaku nebude stát schopen a ochoten pravdivě vyšetřit ani popravu dvou mladých lidí,“ řekl Kiska. Dodal, že smrt Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové pravděpodobně byla tragickým zhmotněním důsledků tolerování zločinného chování.

Kiska také vybídl ministerstvo vnitra, aby zveřejnilo hodnocení průběhu vyšetřování Kuciakovy vraždy, na jehož začátku podle dřívějších informací slovenské prokuratury došlo k pochybením vyšetřovatele. Za amatérský prezident označil postup slovenské policie v souvislosti s její původní snahou získat při vyšetřování Kuciakovy vraždy informace z mobilního telefonu české novinářky Pavly Holcové, která spolupracovala s Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku.

LSNS dlouhodobě kritizuje Kisku, který předloni označil šéfa LSNS a bývalého předsedu Banskobystrického kraje Mariana Kotlebu za fašistu. LSNS se například hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Loni Kiska v projevu v Národní radě upozornil na neřešení palčivých kauz a na špatný stav ve zdravotnictví a školství. Nepřímo také kritizoval tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka, jehož také po vraždě Kuciaka přiměly k odchodu protesty veřejnosti a tlak nejmenší vládní strany Most-Híd.

Po demisi Fica tříčlenná koalice vytvořila novou vládu v čele s místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peterem Pellegrinim. V novém kabinetu zůstala většina ministrů předchozí vlády.

Kiska v květnu oznámil, že příští rok už nebude usilovat o znovuzvolení hlavou státu na další pětileté období. Naznačil ale, že se z veřejného života nestáhne a že chce spojit ty osoby, které hodlají vládnout slušně a zodpovědně.

Echo24, ČTK