Hlasování o důvěře

Prezident tahá za delší konec provazu. Je to Zemanova vláda, tvrdí opozice

Hlasování o důvěře
Prezident tahá za delší konec provazu. Je to Zemanova vláda, tvrdí opozice

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Opozice tvrdě a dlouho kritizovala druhou Babišovu vládu, která žádala sněmovnu o důvěru. Předseda ODS Petr Fiala zaútočil i na prezidenta Miloše Zemana, který vystoupil na začátku jednání. „Připomínalo to spíše projev premiéra ČSSR někdy z roku 1982,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala. Největší vlna kritiky však patřila Andrej Babišovi (ANO) a jeho kabinetu. „Trestně stíhaný premiér žádající o důvěru neúplné vlády představuje totální selháním jeho manažerských schopností,“ řekl Ivan Bartoš (Piráti). Během jednání došlo také k ostré výměně názorů mezi Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a premiérem Babišem. Večerní průběh schůze doprovázelo skandování a pískot demonstrantů před sněmovnou.

Čtrnáctihodinové jednání sněmovny začal prezident Miloš Zeman, který vystoupil před dolní sněmovnou se svým projevem. Po jeho zhruba dvacetiminutové řeči někteří poslanci tleskali. Opoziční strany ale nešetřily kritikou. „Prezident Zeman přišel do sněmovny podpořit polokomunistickou vládu, jejímž je spoluautorem, ale jinak jsem smyslu jeho vystoupení bohužel příliš neporozuměl. Připomínalo to spíše projev premiéra ČSSR někdy z roku 1982,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala.

S předsedou ODS souhlasil první místopředseda STAN Vít Rakušan. „Celá jeho dikce, tón a věty, které padaly jasně dokazují, že to je vláda Miloše Zemana. Zeman přišel podpořit svojí vládu, jejíž půdorys primárně určoval on. Na to, aby vznikla pracoval dlouho například tím, že přijel a podpořil komunisty na jejich sjezdu. Tedy je to vláda Miloše Zemana a dokonce si myslím, že prezident tahá za delší stranu provazu než pan Babiš,“ řekl pro Echo24 Vít Rakušan. K negativním poznámkám se přidala i místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Přišel mi jako z minulého století. Obhajoba uhlí a jádra, kanálu Odra-Dunaj-Labe, vystupování proti obnovitelným zdrojům v energetice a tak dále. Prostě žádná moderní vize pro 21. století, žádná hodnotová stanoviska,“ řekla Markéta Pekarová Adamová.

Předsedu Pirátů Ivana Bartoše Zeman také nepřekvapil. „Záměrně neadresoval naprostou personální krizi Babišovy vlády i její nekompletní obsazení, tedy personální otázku označil za nedůležitou. Prezident by totiž musel převzít část odpovědnosti i na sebe, což se u Zemana nenosí,“ řekl pro Echo24 Ivan Bartoš. Dodal také, že Zeman nepřipomněl Bohumínské usnesení, které bylo přijato během jeho působení v sociální demokracii a které zakazovalo spolupráci s komunisty.

„Programově je vláda neúspěšná“

Podobně kritický byl Bartoš také k následnému projevu Andreje Babiše. „Šlo o další lživé a populistické sliby a prohlášení, kterými se snaží obalamutit voliče. Sociální demokracie, kterou zdecimoval v závěru společné vlády v minulém období, mu k tomu dělá důstojnou stafáž. Majíce ve vládě reálně pouze tři ministry a navíc koaličního ministra Tomana – dřívějšího kandidáta Zemanova SPOZ,“ řekl dále Ivan Bartoš.

Kritika nové vlády s důvěrou ovšem zazněla také už ve sněmovně. „Jsou limity, přes které se přejít nedá. Komunisté se dělí o moc jen, když musejí,“ řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek nazval kabinet „vládou ostudy“. Podle něj se premiér nechce o moc s nikým dělit, stejně jako komunisté, kteří si přes propad preferencí diktovali podmínky sestavování vlády.

Na dlouhém jednání se za řečnickým pultem střídala jedna opoziční strana za druhou. Podle místopředsedkyně TOP 09 je však celá vláda složená z kohokoliv, jen ne odborníků. „Vláda byla slibována jako odbornická, ani to se však neděje. Je v ní bývalý estébák i esenbák, jedno ministerstvo bylo obsazeno doslova na last minute a jedno dosud obsazeno není. Střet zájmů či pochybná účast v přidělování dotací u ministra Tomana, o střetu zájmů Babiše, který je vyšetřován policií, ani nemluvě,“ řekla Markéta Pekarová Adamová.

Slova poslankyně TOP 09 potvrdil i Ivan Bartoš. „Programově je vláda neúspěšná v plnění protikorupčních slibů a také třeba v oblasti digitalizace státní správy. Piráti předložili za půl roku ve Sněmovně celou řadu protikorupčních návrhů, konstruktivně spolupracujeme s politickými stranami na společných legislativách. Vláda sice označuje eGovernment za jednu z klíčových oblastí, avšak během čtyř let, kdy bylo hnutí ANO ve vládě, se nic nestalo,“ řekl Ivan Bartoš. Na nečinnost vlády narážel i šéf druhé nejsilnější politické strany. „Premiér Babiš se ve svém projevu rozhodl slíbit všechno všem. Výsledkem jeho společného vládnutí s ČSSD a KSČM ale bude velké nic, důkazem budiž i uplynulých osm měsíců. Je neuvěřitelné, že představil vládu, která nemá plnohodnotně obsazen jeden z nejdůležitějších ministerských postů,“ řekl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Během jednání došlo také k osobním útokům, kdy předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek označil premiéra Babiše za sraba, protože křivě přísahal na své děti, kňourá a není chlap. Předseda vlády po té ztratil nervy a označil Kalouska za opilého. „Kolik má promile? Je zase ožralej,“ reagoval Andrej Babiš. „Mě nebude urážet zloděj zlodějská,“ dodal a poté přešel k tykání a ke svému mateřskému jazyku. Miroslav Kalousek se kvůli nařčení z opilosti obrátí na mandátový a imunitní výbor a uvedl, že se podrobil testům.

Od 13. hodiny odpolední se začali scházet protestující na Malostranském náměstí. Na improvizovaném pódiu se střídali politici s řečníky a písničkáři. Ve večerních hodinách se pak demonstrující přesunuli přímo před sněmovnu. Mezi sebou přivítali například Miroslava Kalouska nebo představitele hnutí STAN. Andrej Babiš mezi své odpůrce také přišel, po chvilce ale zase odešel zpět do bezpečí sněmovny, protože na něj létaly různé předměty.

Chovanec? Jednota v ČSSD neexistuje

Při hlasování o důvěře chyběl bývalý ministr vnitra a poslanec za sociální demokracii Milan Chovanec. Podle jeho slov mu přítomnost nedovolilo jeho svědomí. Nejvíce Chovancovi vadilo, že kabinet musí spoléhat na hlasy KSČM. Kritizoval i podmínky vyjednané vedením ČSSD s ANO. Šéfa ČSSD Jana Hamáčka Chovancovo rozhodnutí zklamalo. Měl by podle něj hlasovat v souladu s rozhodnutím stranického referenda, které vstup do vlády schválilo.

Podle Víta Rakušana Chovancova nepřítomnost ukazuje na velkou rozpolcenost sociálních demokratů. „Ukazuje to, že žádná jednota v sociální demokracii neexistuje. Mezi poslanci je jistě mnoho jedinců, kterým se důvěra vyslovovala těžko. Myslím si, že se také jedná o zásadní limit stability této vlády, protože sociální demokracie, byť v celostranickém referendu hlasovala většina pro, tak menšina není nikterak malá. Tento hlas bude čím dál více slyšet,“ řekl Vít Rakušan.

Prázdné místo také bylo v lavici poslance za ANO Jiřího Maška. Ten měl naplánovanou dovolenou a podle zákulisních informací dostal od členů svého poslaneckého klubu řádně vyčiněno. Mezi komunisty chyběl poslanec Zdeněk Ondráček.