Chorvatsko zasáhlo silné zemětřesení, vyžádalo si sedm obětí. Otřesy byly cítit i v Česku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Chorvatsko zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně. Znát bylo i v Česku. Podle chorvatských médií si v nejvíce zasažené oblasti vyžádalo nejméně sedm obětí na životech a mnoho zraněných, kromě toho způsobilo velké materiální škody. Úřady podle agentury AP zatím potvrdily pět mrtvých a nejméně 20 zraněných. Otřesy přitom Chorvatsko zaznamenalo už v pondělí. České úřady neinformovaly, že by mezi oběťmi byli i čeští občané.
Zemětřesení podle evropského seismologického centra EMSC udeřilo kolem 12:20 v regionu vzdáleném 46 kilometrů od Záhřebu. Podle chorvatské televize HRT chorvatští seismologové intenzitu určili na 6,2 stupně. Chvíli předtím registrovali otřes o síle 4,1 stupně. Německé geofyzikální centrum GFZ uvedlo, že epicentrum zemětřesení se nacházelo v Petrinji s ohniskem v hloubce deseti kilometrů.
Nejvíce zasažená jsou města Sisak a Petrinja, kde bylo zemětřesení už v pondělí. V obou městech utrpěly škody stovky budov. Podle reportáží chorvatské televize HRT je k nepoznání poškozené centrum Petrinje, odkud více médií hlásí i mnoho zraněných a rovněž první oběť, kterou se stala dvanáctiletá dívka. Ve vsi Majske Poljane, která je součástí města Glina ležícího poblíž Sisaku a Petrinje, si otřesy podle webu Jutarnji list vyžádaly pět obětí. V troskách domu zde zahynula celá rodina. Slábnou také naděje ohledně osudu pětašedesátiletého varhaníka ze vsi Žažina u Sisaku, kterého zemětřesení zastihlo v kostele; zůstal pod troskami kostelní věže a hasičům se s ním nedaří navázat kontakt. Portál 24sata.hr píše o nejméně sedmi mrtvých a 26 zraněných, z toho šest je ve vážném stavu.
Do Petrinje se přijeli seznámit s rozsahem zkázy prezident Zoran Milanović i předseda vlády Andrej Plenković. Podle chorvatského seismologa Krešimira Kuka byl dnešní otřes mezi Petrinjí a Sisakem, pokud jde o uvolněnou energii, třicetkrát silnější než březnové ničivé zemětřesení.
M6.3 #earthquake (#potres) strikes 44 km SE of Zagreb - Centar (#Croatia) 12 min ago. Updated map of its effects: pic.twitter.com/1NS1FchWGP
— EMSC (@LastQuake) December 29, 2020
Na pomoc s vyprošťováním osob zavalených v troskách zřícených domů se do Petrinje a Sisaku sjíždějí hasiči ze Záhřebu a dalších míst. Povoláni byli i vojáci.
Otřesy byly patrné i v Záhřebu, kde lidé ve strachu vybíhali z budov. Mimo jiné je podle médií silně poškozená budova ministerstva obrany a z jedné z nemocnic hlavního města byly evakuovány děti a rovněž personál.
Na twitteru vyjádřila Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise, podporu Chorvatsku.
After another powerful earthquake in Croatia, the 2nd in the past 2 days, I spoke with Prime Minister @AndrejPlenkovic again.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 29, 2020
We are ready to support. I have asked @JanezLenarcic to stand ready to travel to Croatia as soon as the situation allows.
We stand with Croatia.
Záchvěvy spojené se zemětřesením byly citelné nejen po celém Chorvatsku, ale i v dalších zemích. Podle Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR důsledky chorvatského zemětřesení zaznamenali i obyvatelé jižních Čech, které jsou epicentru nejblíže, Karlových Varů, Plzně či Prahy.
Podle americké geologické služby (USGS) byly otřesy cítit také na Slovensku, v Bosně, v Černé Hoře, Srbsku, Itálii, Německu, Maďarsku, Rakousku a Rumunsku. Ve Slovinsku byla podle agentury STA zastavena z preventivních důvodů jaderná elektrárna Krško.
Oblast Sisaku a Petrinje zasáhlo už v pondělí zemětřesení o síle kolem 5,1 stupně, ale způsobilo menší škody na některých domech. Cítit bylo i v Záhřebu. Experti očekávali možnost silnějšího následného otřesu.
Danas je Petrinju pogodio potres od 6,2 magnitude. @etuc_ces @ETUC_Youth @ituc @EFFAT_org @BWIglobal pic.twitter.com/Vyl167huDP
— UATUC Youth Section (@SekcijamladihSS) December 29, 2020
Silné zemětřesení, které 22. března zasáhlo Záhřeb, způsobilo rozsáhlé materiální škody. Ministr výstavby a územního plánování Predrag Štromar jejich výši odhadl na 42 miliard kun (146 miliard korun). O život přišla jedna dívka a více než dvě desítky lidí utrpěly zranění.