Zneužití pravomoci

Soudkyně prodloužila narkomanovi vazbu nezákonně. Hrozí jí osm let

Zneužití pravomoci
Soudkyně prodloužila narkomanovi vazbu nezákonně. Hrozí jí osm let

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Mělnický soud ve středu projednal případ liberecké soudkyně Lenky Zhoufové podezřelé ze zneužití pravomoci. V roce 2016 nechala nezákonně prodloužit vazbu muži podezřelému z distribuce drog, rozhodnutí antedatovala o jeden den. V případě odsouzení soudkyni hrozí až osm let vězení. Za nezákonný postup ji už potrestal kárný soud, a to snížením platu o čtvrtinu po dobu jednoho roku. Mělnický soud vynese rozsudek zřejmě na příštím jednání, které je naplánováno na březen.

Soudkyně Lenka Zhoufová u soudu popisovala situaci u libereckého soudu, kde v době jejího nástupu v roce 2015 nastala výrazná generační obměna a byl problém se obrátit na zkušenější kolegy. V době, kdy nastoupila, navíc řešila okolo stovky nevyřešených případů, včetně kauzy třiadvaceti libereckých zastupitelů, která hrozila promlčením. Do toho řešila rozsáhlou drogovou kauzu, u které musela vyslechnout množství svědků. Většinou drogově závislých. „Prováděla jsem i výslech utajovaného svědka, což jsem dělala poprvé,“ řekla Zhoufová. 

Soudkyně, která stále působí u libereckého soudu, na rozhodnutí o vazbě muže stíhaného za drogovou trestnou činnost napsala dřívější datum, aby vyhověla lhůtám. „Rozhodně jsem neměla v úmyslu škodit,“ uvedla při hlavním líčení. Krajský soud rozhodnutí o vazbě zrušil. „Udělala jsem obrovskou chybu,“ dodala soudkyně.

V případu šlo o kauzu rozsáhlé činnosti spojené s prodejem a distribucí drog. Proces v této věci pokračuje u libereckého soudu tento týden. Právní zástupkyně muže podezřelého z distribuce drog Marie Nedvědová ve středu u soudu řekla, že její klient očekává nepodmíněný trest. Doba strávená ve vazbě se započítává do uloženého trestu.

I podle Nedvědové soudkyně pouze při rozhodování o vazbě zazmatkovala a za svůj čin byla už potrestána kárným soudem. Právní zástupkyně zmínila, že za stejný čin nemůže být člověk podle trestního řádu dvakrát trestán.

Státní zástupce podal loni v srpnu obžalobu na soudkyni k Okresnímu soudu v Liberci, kde Zhoufová pracuje. Kvůli možné podjatosti soudu byl případ přidělen soudu v Mělníku.

Echo24, ČTK

10. ledna 2019