VOLBY DO SENÁTU

Novým senátorem je Smoljak. Drtivě porazil kandidáta ODS

VOLBY DO SENÁTU
Novým senátorem je Smoljak. Drtivě porazil kandidáta ODS

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Scenárista a zastupitel Vinoře David Smoljak (za STAN) je novým senátorem. V doplňovacích senátních volbách jasně porazil ziskem 60 % hlasů kandidáta ODS a starostu Prahy 9 Jana Jarolíma (40 % hlasů). Největším senátním klubem se tak stanou Starostové a nezávislí. Křeslo se uvolnilo po Zuzaně Baudyšové (za ANO), která v lednu rezignovala ze zdravotních důvodů.

První kolo voleb před týdnem vyhrál Jarolím (24,25 %) těsně před Smoljakem (23,53 %). Rozdíl činil pouhých 137 hlasů.

Ve druhém kole však Smoljak získal přes 2,5 tisíce nových hlasů, zatímco pro Jarolíma hlasovalo přibližně stejně voličů jako v kole prvním. Výsledky zde.

K volbám v druhém kole dorazilo necelých 12 procent voličů. Minulý týden v prvním kole přišlo volit 18,5 procent voličů.

Finále doplňovacích voleb v Praze 9 složení horní komory příliš neovlivní. Rozhodlo ale o tom, že se nejpočetnější frakcí v Senátu stanou Starostové a nezávislí. Dosud měly oba kluby po loňských senátních volbách shodně 18 členů.

Baudyšová byla zvolena v roce 2014. Její nástupce bude zvolen jen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Šedesátiletý David Smoljak je synem režiséra, herce a scenáristy Ladislava Smoljaka, který zemřel v roce 2010. V předvolební kampani jeho nejstaršího syna podpořil i druhý ze zakladatelů známého Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Volební obvod Praha 9, který je volebním obvodem číslo 24, zahrnuje devátou městskou část bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále v tomto obvodu volí občané Prahy 14, Prahy 19, Prahy 20, Prahy 21, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějí, Satalic a Vinoře.

 

, , zd

13. dubna 2019