Anexe židovských osad

Netanjahu prý jednal s Američany o anexi židovských osad. Bílý dům to popírá

Anexe židovských osad
Netanjahu prý jednal s Američany o anexi židovských osad. Bílý dům to popírá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu jednal s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa o možnosti anektovat židovské osady na okupovaném Západním břehu Jordánu. S odkazem na nejmenovaného mluvčího izraelského premiéra o tom informovala agentura AFP.

„K otázce anexe vám mohu říci, že o tom už dlouho mluvíme s Američany,“ řekl podle mluvčího Netanjahu na schůzi se zákonodárci z jeho pravicové strany Likud.

Washington ale následně toto tvrzení popřel. „Spojené státy a Izrael o ničem takovém nediskutovaly a americký prezident se nadále soustředí výhradně na izraelsko-palestinský mírový proces,“ uvedl mluvčí Bílého domu Josh Raffel.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem 600 000 izraelských Židů.

Osady na okupovaném území Palestinci označují za nelegální a zcela v rozporu s možností vytvoření dvou států. Stejné stanovisko rovněž zaujímá značná část mezinárodního společenství.

Napětí v regionu se zvýšilo poté, co Trump v prosinci 2017 označil Jeruzalém za hlavní město Izraele a oznámil svůj záměr přesunout tam z Tel Avivu americkou ambasádu. Trumpův viceprezident Mike Pence při své návštěvě Izraele koncem ledna toto stanovisko zopakoval s tím, že Spojené státy plánují svou ambasádu přesunout do Jeruzaléma do konce příštího roku.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelné hlavního město židovského státu.

Echo24, ČTK