DEMONSTRACE VE FRANCII

Francouzi stavěli barikády. Policie použila plyn a děla, protestujících bylo přes 100 tisíc

DEMONSTRACE VE FRANCII
Francouzi stavěli barikády. Policie použila plyn a děla, protestujících bylo přes 100 tisíc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Přes 106 000 účastníků registrovalo francouzské ministerstvo vnitra v sobotu v 17.00 SEČ na demonstracích „žlutých vest“, jejichž protestní hnutí je namířeno zejména proti plánu vlády zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Policisté po celé Francii vzali do vazby 130 lidí a v Paříži, kde byly události nejbouřlivější, utrpělo zranění 20 osob včetně čtyř příslušníků pořádkových sil. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru odsoudil násilí ze strany demonstrantů.

Podle ministerstva vnitra v sobotu uspořádaly „žluté vesty“ více než 1600 akcí. Největší protest se konal na pařížské třídě Champs-Elysées, kde bylo v průběhu dne na 8000 lidí. Manifestace zde však nebyla povolena a při střetech policie s účastníky bylo podle televize BFMTV zraněno dvacet lidí, přičemž jeden demonstrant utrpěl těžké zranění ruky. 

Francouzská policie použila v centru Paříže proti demonstrantům slzný plyn a vodní děla. Demonstranti se i přes zákaz pokusili slavnou třídu Champs-Elysées přehradit barikádami, ale těžkooděnci je vytlačili k Vítěznému oblouku. Policie oznámila, že do „zakázané zóny“ u Elysejského paláce, sídla hlavy státu, nikdo nepronikl.

Prezident Macron večer v prohlášení na twitteru poděkoval policii za odvahu a profesionalitu a odsoudil projevy násilí. „Hanba těm, kdo je (policisty) napadali. Hanba těm, kteří napadali další občany a novináře. Hanba těm, kdo se snažili zastrašovat volené zástupce. V Republice není místo pro takovéto násilí,“ napsal.

Ministr vnitra Christophe Castaner uvedl, že v celé Francii bylo v sobotu zadrženo 130 účastníků protestů, z toho 42 v Paříži. „Právo demonstrovat patří mezi základní práva. Právo narušovat, překážet a ničit bude systematicky trestáno,“ řekl Castaner na tiskové konferenci. Akcí žlutých vest se podle ministerstva vnitra v podvečer účastnilo 106 301 lidí.

Deník Le Monde nicméně uvádí, že číslo ministerstva vnitra nelze brát jako zcela exaktní, protože „u hnutí tohoto druhu je těžké stanovovat účast“. Aktuální údaje však svědčí o menší mobilizaci, než jakou Francie zažila na začátku protestů „žlutých vest“ 17. listopadu. Tehdy se večer hovořilo o 282 710 protestujících a více než 200 zraněných.

,