Prosadí ČSSD Pocheho jmenování ministrem?

Poche – horký brambor v rukách ČSSD. Sám odstoupit nechce a strana váhá

Prosadí ČSSD Pocheho jmenování ministrem?
Poche – horký brambor v rukách ČSSD. Sám odstoupit nechce a strana váhá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Neustoupím, tvrdí Miroslav Poche. Říká to přesto, že i v ČSSD už zazněly hlasy volající po jeho rezignaci. Podle Pocheho jsou za nimi lidé spojení s takzvaným lánským pučem. Sociální demokraté tak stále nemají vyřešené vedení ministerstva zahraničí. Nominaci Pocheho ale zatím zřejmě nestáhnou. Rozhodnout by o tom muselo vedení strany, které se sejde až příští pondělí.

Miroslav Poche, v současnosti politický tajemník ministerstva zahraničí, boj o post ministra sám vzdát nehodlá. „Cítím silnou podporu ČSSD a určitě nechci ustupovat lidem z tzv. lánského puče a panu Filipovi,“ řekl deníku Echo24 Poche s narážkou na předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a prvního místopředsedu ČSSD Jiřího Zimolu.

Zimola pro pondělní právo uvedl, že by Poche měl upozadit své osobní ambice. „Byl bych rád, kdyby Miroslav Poche upozadil své osobní ambice a neposkytoval bojovná mediální prohlášení, aby ujistil veřejnost, že bude ministrem,“ řekl Zimola a zmínil hned tři jména, která by mohla Pocheho nahradit, exministra zahraničí Jana Kohouta, státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře a někdejšího náměstka resortu zahraničí Lukáše Kauckého.

Ministerstvu zahraničí oficiálně velí předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Poche, přestože jej prezident Zeman nejmenoval, už ale na ministerstvu působí jako politický tajemník. Současně ale zůstává europoslancem, mandát mu vyprší až na jaře. Proto, aby o plat europoslance nepřišel, má s resortem uzavřenou dohodu o pracovní činnosti a funguje jako externista.

Dopad má toto dočasné řízení resortu na jeho fungování, píšeme o tom zde. Není například stále jasné, zda a který zástupce ministerstva zahraničí pojede na červencový summit NATO do Bruselu, začíná přitom už za týden 11. července. Podle resortu se to bude řešit až v následujících dnech. „Stoprocentně tam pojede náměstek za ministerstvo z bezpečnostní sekce, rovněž na místě bude i náš velvyslance Stálé delegace NATO a ještě řada dalších kolegů. Nicméně, kteří ministři pojedou a v jaké terminy, ještě není rozhodnuto,“ řekla deníku Echo24 za ministerstvo Michaela Lagronová.

Hamáček naznačil, že na Pochem netrvá

V ČSSD už zaznívají hlasy, že Pocheho nominace není zas tak jistá věc. Tvrdě o tom hovoří Zimola, něco podobného ale naznačil i předseda Hamáček. Pro sobotní Právo nevyloučil, že by na ministerstvu zahraničí byl někdo jiný než navržený Miroslav Poche. „Nechci žádnou alternativu vylučovat. Jsme v situaci, kterou jsme nezavinili, je to rozhodnutí prezidenta,“ prohlásil.

Podle místopředsedy ČSSD Romana Onderky na nominaci Pocheho musí strana trvat, minimálně do jednání nejvyššího vedení strany. „Předseda ČSSD nemá jinou možnost než trvat na této nominaci. Protože všechny nominace za ČSSD schválilo předsednictvo strany. Pokud by mělo dojít k jakékoliv změně, muselo by předsednictvo revokovat své usnesení,“ uvedl pro Echo24 Roman Onderka. Grémium ČSSD zasedá v pondělí. Předsednictvo by se mělo sejít do 15. července, přesný termín ještě nebyl stanoven. „Očekávám, že problém budeme na těchto jednáních řešit,“ dodal Onderka.

Miloš Zeman odmítl jmenovat Pocheho kvůli jeho údajné proimigrační politice. Zeman jako jednu ze svých výhrad vůči Pochemu uvedl, že europoslanec v roce 2015 napsal článek, který je podle prezidenta vstřícný k migrantům a ke kvótám na jejich přerozdělování. Poche ve svém tehdejším textu označil přijetí 525 osob v rámci kvót za symbolické humanitární gesto, kterému by se ČR neměla vyhýbat.

Svou roli ale také pravděpodobně hraje to, že Poche v lednové prezidentské volbě podpořil Zemanova nejsilnějšího protivníka Jiřího Drahoše. Zemanova neústupnost vedla k tomu, že dočasně byl do funkce ministra zahraničí jmenován ministr vnitra Hamáček. Někteří sociální demokraté z regionů označili postup ohledně jmenování ministra zahraničí za nestandardní či trapný a jako další ústupek v řadě ze strany ČSSD. Ostře se vyjádřila například pražská organizace, ke které Poche patří.