Jedna miliarda eur od Němců za genocidu není dostatečná, spočítal si namibijský viceprezident
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo na konci května oficiálně uznalo, že se ve své někdejší kolonii, dnešní Namibii, dopustilo na počátku 20. století genocidy. Jako odškodnění přislíbilo jihoafrickému státu financování infrastruktury v hodnotě 1,1 miliardy eur (28 miliard korun). Avšak namibijský viceprezident Nangoglo Mbumba není s částkou spokojený, podle něj totiž suma nereaguje dostatečně na ,,původní kvantum reparací, které byly zpočátku předloženy německé vládě," uvádí rozhlas Deutsche Welle. Německý prezident Frank Walter-Steinmeier plánuje v Namibii kajícný projev, ale zástupci postižených kmenů dali najevo, že v zemi není vítán.
„Žádná částka peněz v žádné měně nemůže skutečně kompenzovat život člověka,“ uvedl Mbumba, který je v tuto chvíli podle rozhlasu posledním veřejnou osobností, která kritizuje částku, kterou Německo nabídlo své někdejší kolonii za masakr desítek tisíc lidí z kmenů Hererů a Namů v letech 1904 až 1908.
„Musíme si uvědomit, že částka 1,1 miliardy eur, na které se obě vlády dohodly, nestačí a dostatečně nereaguje na původní kvantum reparací předložených německé vládě,“ řekl viceprezident.
Dohoda mezi Německem a Namibií je na cestě k ratifikaci namibijským parlamentem. Ukončuje tak jednání, která byla zahájena v roce 2015. Mnoho Namibijců však její výsledek odmítlo a nabízenou částku považuje za urážku. Mnohým také vadí, že při projevu německý ministr zahraničí Heiko Maas označil vraždy „z dnešní perspektivy“ za genocidu.
I přes německé snahy je tedy zjevné, že vztahy mezi oběma státy nejsou ze strany Namibie zcela přívětivé. Tomu dosvědčuje i to, že předpokládaná návštěva německého prezidenta Franka Walter-Steinmeiera není vítána. Walter-Steinmeier totiž plánuje projev, ve kterém se chce někdejší kolonii omluvit. „Poradili jsme (německému) velvyslanci, aby prezident zůstal v Německu. Uděláme vše pro to, aby byl jeho příchod nemožný,“ řekl Mutjinde Katjiua, tajemník Traditionall Ovaherero Authority (úřad zastupující Herery).
Namibie byla v letech 1884 až 1915 jako takzvaná Německá jihozápadní Afrika kolonií Německé říše. Německé císařství o své kolonie přišlo během první světové války. Německá jihozápadní Afrika pak přešla do britských rukou, později pod správu Jihoafrické republiky. Samostatnost jako Namibie získala v roce 1990.