Slabý Babiš se neumí zbavit ani ministra, reálně vládne Zeman, zní z opozice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
O „premiérově neschopnosti“ nejčastěji hovoří představitelé opozice, kteří hodnotí výsledek čtvrteční schůzky Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem o odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Ta koaliční krizi nevyřešila, předsedovi vlády se nepodařilo přesvědčit Zemana, aby Staňka vyměnil za kandidáta sociálních demokratů Michala Šmardu. Zatímco podle předsedy ODS Petra Fialy nevypadá Babiš jako svéprávný premiér, jiní zase poukazují na to, že role premiéra se čím dál tím více ujímá hlava státu.
Babiš prezidenta na setkání informoval, že chce dodržovat koaliční smlouvu. „Já jsem vysvětil panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. Pan prezident samozřejmě má svůj názor na pana Staňka a na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post,“ sdělil po jednání novinářům Babiš s tím, že chce ale jednat dále a dosáhnout kompromisu. Premiér doufá, že vládní výměna bude vyřešena nejpozději příští týden.
Pan prezident by měl samozřejmě jednat v souladu s ústavou. Co ale pan Babiš? Ten neustále všem vykládá, jak je silný předseda vlády, diplomat a vyjednavač, ale narozdíl od svého předchůdce premiéra Sobotky, kterého často kritizuje, se nedokáže ani zbavit ministra vlastní vlády.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 11. července 2019
Za tento postoj to schytal od opozičních politiků. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se nechal slyšet, že Miloš Zeman by měl jednat v souladu s ústavou, zkritizoval ale i Babiše. „Ten neustále všem vykládá, jak je silný předseda vlády, diplomat a vyjednavač, ale narozdíl od svého předchůdce premiéra Sobotky, kterého často kritizuje, se nedokáže ani zbavit ministra vlastní vlády,“ napsal na Twitteru.
„Andrej Babiš nevypadal po schůzce s prezidentem Zemanem jako svéprávný premiér, ale jako prezidentův asistent. Smutné pro parlamentní demokracii v ČR,“ posteskl si Petr Fiala, předseda občanských demokratů. První místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má zase za to, že reálným předsedou vlády se čím dál víc stává Miloš Zeman.
Ústavní krize pokračuje, reálným předsedou vlády se čím dál víc stává Zeman a konec tohoto marasmu zatím v nedohlednu. #nevýsledek https://t.co/dgV3DAdV8e
— Markéta Adamová (@market_a) 11. července 2019
Podobně situaci vnímá šéf lidovců Marek Výborný. „Je to hra kočky se dvěma myšmi. Jedna myš v oranžovém tričku už krvácí a možná je v kómatu, a ta druhá, co má na tričku AB, je někde v koutě zahnaná. A ta kočka si to vychutnává,“ uvedl. Podle předsedy Starostů Víta Rakušana jde o další důkaz, že je předseda vlády slabý. „Je mimořádně smutné, že premiér nedokáže vyhodnotit, jaké má z ústavy plynoucí pravomoci. Další prohra premiéra, další prohra právního státu, další vítězství svévole pomstychtivého mocnáře,“ uvedl.
Shovívaví jsou jen komunisté. „Myslím, že jde o logický krok premiéra, který preferuje stabilní vládu s důvěrou a plněním hlavních cílů, tedy snižování zadlužení státu, boj proti korupci a zvyšování životní úrovně,“ myslí si jejich šéf Vojtěch Filip.