Berlín žádá vysvětlení politických výroků amerického velvyslance

Berlín žádá vysvětlení politických výroků amerického velvyslance

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německá vláda požádala Spojené státy o vysvětlení výroků jejich velvyslance v Berlíně Richarda Grenella. Diplomat v rozhovoru poskytnutém ultrakonzervativnímu serveru Breitbart News řekl, že chce posílit konzervativní síly napříč Evropou. Tak silná politická vyjádření diplomatů nejsou obvyklá, napsala v pondělí agentura DPA. Grenell, který je v Berlíně necelý měsíc, nevyvolal přitom svými kontroverzními výroky pozornost v Německu poprvé.

"Myslím, že zvolení Donalda Trumpa posílilo jedince a lidi, aby mohli říct, že zkrátka nemohou dovolit politické třídě, aby určovala před konáním voleb, kdo zvítězí a kdo by měl kandidovat," řekl v rozhovoru s Breitbart News americký velvyslanec v Německu. "V Evropě je mnoho konzervativců, kteří mě kontaktovali, aby mi řekli, že mají pocit, že dochází k obrodě," uvedl dále Grenell. "Rozhodně chci posílit jiné konzervativce napříč Evropou, jiné lídry," dodal.

Spolková vláda dnes Spojené státy vyzvala, aby výroky svého diplomata o posilování konzervativců vysvětlila. Podle mluvčího německého ministerstva zahraničí bude mít Grenell ve středu možnost svá slova osobně vysvětlit při úvodní návštěvě na ministerstvu.

"Evropští občané a občanky si nenechají od Trumpova vazala říkat, jak mají volit. Americký diplomat, který se takto vměšuje do demokratického boje, prostě nemá na svém místě co dělat," uvedl dnes na twitteru místopředseda německé vládní sociální demokracie Thorsten Schäfer-Gümbel. Bývalý předseda SPD Martin Schulz řekl, že Grenell "se nechová jako diplomat, ale jako pravicově extremistický koloniální důstojník". "Velvyslanci jsou zástupci svých států a ne politických hnutí," dodal bývalý předseda Evropského parlamentu Schulz.

"Myšlenka, že bych (přímo) podpořil kandidáty nebo strany, je směšná. Stojím si za svým komentářem, že zažíváme probouzení mlčící většiny - těch, kteří odmítají elity a jejich bublinu. Vede ho Trump," napsal v reakci na kritiku velvyslanec.

Magazín Spiegel dnes na svém webu napsal, že Grenell pozval na 13. června rakouského kancléře Sebastiana Kurze na oběd do své rezidence, což je rovněž hodnoceno jako nestandardní postup. Kurz plánuje návštěvu Berlína na 12. a 13. června, setkat by se zde měl mimo jiné s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Spiegel poznamenal, že na Grenellův oběd s Kurzem dostali pozvánku i blíže neupřesnění vysoce postavení němečtí činitelé. Grenell se sympatiemi vůči Kurzovi nijak netají, v rozhovoru s portálem Breitbart News označil rakouského kancléře za rockovou hvězdu a sebe pak za jeho fanouška.

Mluvčí rakouské vlády v prohlášení sdělil, že Grenell je jednou z několika osobností, se kterými by se Kurz mohl v německé metropoli setkat. Merkelová, která dnes jednala s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, možnou Kurzovu návštěvu americké ambasády odmítla komentovat. Netanjahu na tiskové konferenci s Merkelovou řekl, že se na berlínském letišti krátce s Grenellem na jeho žádost setkal. "Žádný velký význam bych tomu nepřikládal," dodal.

Poprask vyvolal Grenell už krátce po svém příjezdu do Německa na počátku května. Na twitteru tehdy krátce po Trumpově oznámení o vypovězení jaderné dohody s Íránem napsal, že "německé firmy, které působí v Íránu, by měly své obchody okamžitě omezit". Řada německých politiků reagovala slovy, že tweet byl v rozporu se zvyklostmi, podle kterých by diplomaté neměli své hostitelské zemi nic nařizovat. "Němci rádi naslouchají, příkazy se jim ale nelíbí," komentoval Grenellův výrok někdejší německý velvyslanec ve Washingtonu Wolfgang Ischinger.

,

4. června 2018