Nájmy v obchodních centrech

Překonali jsme vše, ale tohle bez pomoci státu nezvládneme, říká šéf oděvní firmy Blažek

Nájmy v obchodních centrech
Překonali jsme vše, ale tohle bez pomoci státu nezvládneme, říká šéf oděvní firmy Blažek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Za třicet let jsme překonali všechny ekonomické krize, nynější situaci však bez pomoci nezvládneme. Tak hodnotí totální uzavření prodejen a obchodů Ladislav Blažek, jehož stejnojmenná značka je jedničkou na českém trhu s pánskou módou. Podle něj by stát i pronajímatelé měli zasednout k jednomu stolu a začít jednat o nových podmínkách v nájemném. Firmy totiž platí stále stejné částky, i když jejich příjmy dosahují nuly. „Zvládl jsem všechny krize, i v roce 1997, 2008 a v 2012. Tohle totální vypnutí je však extrémní,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 Ladislav Blažek.

Nynější výpadek se tak nedává srovnávat s ostatními krizovými obdobími?

V současné době se jakékoliv tržby rovnají nule. V krizových letech se příjmy propadly o třicet procent, někdy i o padesát procent. Nula je ale zdrcující. V minulosti jsme si vždy dokázali pomoci sami a vyhrabat se z nepříznivé situace. Nyní se z toho ale sami dostat nedokážeme. Je to devastující.

Jak vás zavření obchodů dále postihlo. Zastavili jste i výrobu v krejčovstvích?

Zastavilo se i křejčovství, protože se jedná také o maloobchod. Čtyřiatřicet prodejen je nyní uzavřených, přesto máme e-shop, který ale nemá šanci nahradit výpadek. Co není vidět je, že se stále jedná o módní branži, která se pohybuje v ročním až půlročním předstihu. Nyní jsme ve fázi výroby na sezónu podzim a zima. Pro nás je situace o to zdrcující, že kolekce na jaro, která šla do prodejen 1. března, stále visí bez užitku na prodejnách a v moment otevření prodejen ji budeme muset vyprodat za likvidační ceny. Časová hodnota v módě je velmi neúprosná a nelze prodávat trika a kraťasy na podzim. Kromě obrovských ztrát musíme i podfinancovat výrobu na období podzim a zima. Zde by nám měl přijít na pomoc stát, protože všichni chceme v momentě, kdy se obchody otevřou, tak aby se svítilo, bylo naskladněno zboží a personál byl v pořádku.

Jak na vás dopadají nájmy v obchodních centrech?

Zatím se jedná o zákopovou válku. Obchodní centra zatím tvrdí, že zde jsou smlouvy a podle nich se řiďte. My ale nemáme z čeho. První vlaštovkou byl krok vlády odložit tři nájmy po dobu dvou let. To v zásadě problém neřeší a návrh je na bázi toho, že za všechno nesou zodpovědnost nájemci. Je to nemožné, nemorální a v nouzovém stavu také neslušné.

Berete to tedy spíše jako cestu k většímu zadlužení?

Jistě, jednoznačně. Spíš bych řekl, že je to cesta k insolvencím.

Jak by k tomu měl stát a pronajímatelé přistoupit? Mělo by být plošné odpuštění nájmů či poskytnutí slev?

Mým názorem je, že na sanaci nájmů by se měli podílet z padesáti procent stát a z padesáti procent pronajímatelé. Obchodníci a nájemci se starají personál a o správné zboží. Krvácíme na tom obrovsky.

Jsou někteří pronajímatelé, kteří jsou svolní k jednání? Nebo odmítavě hovoří zatím jen obchodní centra?

V zásadě jsou to obchodní centra. Trvají na stávajících smluvních ujednání a je načase, aby se tím vláda začala zabývat. Příkladem lze uvést, že na Slovensku vláda navrhuje dotaci 80 procent. V Austrálii je to vyřešené systémem 50 procent stát a 50 procent pronajímatelé. V jiných státech je to rozdělené i na 50 procent ze strany státu, 30 procent pronajímatelé a 20 procent nájemci. Myslím si, že je to správná a jediná možná cesta, pokud se nemá maloobchod totálně rozpadnout. Působíme v obchodních centrech 20 let a když si spočítám, kolik jsme za tu dobu zaplatili a kolik z toho bylo DPH, tak je náš požadavek naprosto fér. V současné době ,kdy je bezprecedentní stav nouze, by se k tomu měla vláda postavit čelem.

Jak zatím hodnotíte pomoc od státu? Myslím tím kurzarbeit či bezúročné půjčky Covid?

Co se týká půjček, tak jsme pražská firma. Na půjčky tedy nedosáhneme. Příspěvky na mzdy jsou určitou pomocí, kurzarbeit je ale nastavený tak, že nejdřív zaměstnavatel musí mzdy vyplatit a poté žádat. Pro cash flow je to ale obrovsky náročné. V Rakousku zaměstnancům vyplácí přímo mzdy stát. To si myslím, že je řešení, které je na vyšší úrovni. My ale děkujeme i za tuto pomoc.

7. dubna 2020