NEŠTĚSTÍ

Při výbuchu potrubí v Mexiku zahynulo přes 60 lidí, snažili se naplnit si kanystry benzínem

NEŠTĚSTÍ
Při výbuchu potrubí v Mexiku zahynulo přes 60 lidí, snažili se naplnit si kanystry benzínem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Při výbuchu rozbitého palivového potrubí ve středním Mexiku zahynulo v noci na sobotu nejméně 66 lidí a 76 dalších osob utrpělo zranění. Popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzinem kanystry. Novou bilanci oznámil guvernér státu Hidalgo Omar Fayad. Popálili se, když se snažili naplnit si unikajícím benzínem kanystry.

Co přesně neštěstí v městečku vzdáleném asi 100 kilometrů severně od mexického hlavního města způsobilo, není zatím známo. Podle agentury AP výbuch nastal několik hodin poté, co zloději potrubí tajně navrtali. Na místě zavládla panika a lidé začali s křikem prchat od palivového potrubí, které vzplanulo. Hasiči oblast následně uzavřeli.

Jde o jednu z nejhorších podobných explozí za poslední léta v zemi, kde jsou krádeže z palivových potrubí na denním pořádku. Někteří lidé podle agentury AFP vidí příčinu tragédie právě v nedostatku paliva. „Spousta lidí přišla s kanystry kvůli nedostatku benzinu,“ uvedl 55letý muž, který na místě neštěstí hledal svého syna.

„Naléhavě vyzývám obyvatele, aby se neúčastnili krádeží paliva,“ prohlásil Fayad. „Kromě toho, že jsou nezákonné, ohrožují vaše životy i rodiny,“ varoval.

Místo tragédie navštívil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. V rozhovoru s místními médii slíbil, že bude prosazovat politiku proti krádežím, dokud nebudou vymýceny.

López Obrador před časem vyhlásil proti krádežím pohonných hmot rozsáhlou akci. Podle vlády jejich zloději v minulém roce zemi připravili o více než tři miliardy dolarů (67,5 miliardy Kč ). Řada čerpacích stanic v mnoha místech země má zavřeno, u těch otevřených se už řadu dní tvoří dlouhé kolony aut i lidí s kanystry.

Nedostatek paliva způsobilo zavedení kontrol, na něž vláda nasadila na pět tisíc vojáků, ale také panika, s níž řada lidí nakupovala v předchozích dnech zásoby benzinu. Dočasně byla také uzavřena některá potrubí, odkud zloději palivo dříve kradli, a místo toho nyní mnohde benzin rozvážejí cisterny.

López Obrador má značnou podporu veřejnosti, přestože jeho opatření narušilo dodávky pohonných hmot v centrálním Mexiku a vyvolalo obavy, že by nedostatek paliva mohl poškodit ekonomiku. Svaz výrobců aut upozornil, že by některé automobilky mohly ukončit výrobu, pokud nebude nedostatek pohonných hmot rychle vyřešen.

,

19. ledna 2019