Zemanovu kytici doplnili aktivisté vzkazem: Zeman pošlapává Palachovu památku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zástupce Pražského hradu položil v sobotu dopoledne za prezidenta Miloše Zemana k posmrtné masce upáleného Jana Palacha u Filozofické fakulty v Praze květiny s oficiální prezidentskou stuhou. Krátce nato se však u památníku objevili zástupci aktivistické skupiny Rebelové české politiky, kteří k prezidentově kytici přiložili vzkaz stejně, jako tomu bylo u kytice premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 19. ledna 2019
- 1. 1969 zemřel Jan Palach. Pan prezident uctil jeho památku zasláním věnce prezidenta republiky se stuhami k pomníku na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. pic.twitter.com/lMWrE5fRDT
Aktivistům, jejichž skupina vznikla v prosinci roku 2017, vadí mimo jiné orientace zahraniční politiky prezidenta Zemana. „Pokládat květiny k uctění památky, když člověk svými činy tuto památku soustavně pošlapává, je výsměchem,“ stojí v prohlášení položeném u květin.
Palachova doba se díky chování Miloše Zemana vrací, řekla pro deník Echo24 jedna z aktivistek. „Na pomníku člověka, který se obětoval, aby zachránil duši a morálku zlomeného národa, by neměla být kytice od zahořklého, škodolibého, cynického pohůnka východních totalitářů, který pohrdá občany a společnost by rád stabilizoval podle čínského vzoru,“ stojí na vzkazu u květin.
„Miloš Zeman jde na ruku Rusům a Číňanům, to je dost v rozporu, dost se kolem něj objevují zajímavé kauzy, propaguje fake news a všechny uráží,“ zdůvodňuje averzi vůči květinám Miloše Zemana jedna z aktivistek.
Tato skupina stojí podle svých slov i za vyhození květin předsedy SPD Tomia Okamury do koše na výročí 17. listopadu v minulém roce.
Tahanice o květiny politiků pokračuje od loňského výročí 17. listopadu, kdy v koši skončily kytice, které na Národní třídě položil pod rouškou noci premiér Andrej Babiš (ANO) k uctění památky Dne boje za svobodu a demokracii připomínajícího události roků 1939 a 1989. Stejně skončily i ty od předsedy SPD Tomia Okamury a prezidenta Miloše Zemana. Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut ve výši 2000 Kč za kytici. Jedná se podle nich o přestupek proti majetku. Jeden z aktivistů už na svém facebookovém účtu sdělil, že se s rozhodnutím nechce smířit a podá odpor.
Česko si připomíná 50 let od úmrtí studenta Filozofické fakulty Jana Palacha. Palach se na Václavském náměstí 16. ledna 1969 zapálil, aby vyburcoval spoluobčany z letargie po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Utrpěl popáleniny na 85 procentech těla. O tři dny později zemřel v nemocnici.