Sestavování vlády

Babiš překonal Topolánka. Ani po 220 dnech není znovu jmenován premiérem

Sestavování vlády
Babiš překonal Topolánka. Ani po 220 dnech není znovu jmenován premiérem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Premiér v demisi Andrej Babiš nesestavil ani po 221 dnech od voleb vládu. Překonal tak Mirka Topolánka, který byl po 220 dnech pověřen k sestavení vlády a po dalších deseti zažádal o důvěru. Babiš však má pouze jistotu v prvním případě. Bianko šek, o kterém mluví část poslanců, vystavil miliardáři prezident Miloš Zeman. Ten dříve Andreje Babiše uklidnil, když mu slíbil jeho druhé jmenování premiérem. Známý však zatím není výsledek referenda sociálních demokratů, na kterých vládní spolupráce záleží.

Miloš Zeman se dle svých slov snaží zatlačit na současného premiéra v demisi Andreje Babiše a předsedu sociální demokracie Jana Hamáčka. Dopředu však lídrovi socialistů vzkázal, že nebude jmenovat na ministra zahraničí Miroslava Pocheho, na kterém trvá Jan Hamáček. „Kdyby se měl dostat do Černínského paláce takový amatér, považoval bych to za chybu,“ řekl o nominantu ČSSD Miloš Zeman.

Prezident však dle ústavního právníka Marka Antoše musí jmenovat vládu ve složení, jak mu byla předložena. „Já jsem přesvědčen o tom, že prezident republiky je povinen jmenovat člena vlády pokud nemá závažný důvod, který by mu zakazoval zákon. Například pokud by člen vlády byl podezřelý, že se dopustil vlastizrádných aktivit. To jsou ale extrémní případy. Jinak je zavázán tím návrhem,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Poté záleží na předsedovi vlády, jak se následně zachová. Na výběr má tři politické možnosti. „Jedna možnost je, že pokud s určitým jménem bude mít problém, tak tam navrhne někoho jiného. V tomto případě jde o ústupek. Za druhé může reagovat tím, že vyvolá kompetenční spor s Ústavním soudem a bude nutit prezidenta tímto způsobem,“ řekl Marek Antoš. Třetí možností by pak byla situace, která se stala v Itálii. Tam prezident Sergio Mattarella měl problém s ministrem financí Paolo Savonou. Pověřený premiér snahu o jmenování svého člena vlády vzdal.

Prezident Mattarella následně pověřil sestavením vlády ekonoma Carla Cottareliho, který však pravděpodobně nezíská důvěru parlamentu a celé skládání vlády dospěje k předčasným volbám.

Referendum ČSSD

Otázkou však zůstává, zda se v referendu sociální demokraté dohodnou na spolupráci s hnutím ANO. Jan Hamáček v krajích nezískává velkou podporu a navíc mu nepomáhá ani hlasovací koalice, která funguje ve složení ANO, SPD a KSČM. Této neoficiální dohody se obává část členů ČSSD, kteří se bojí, že pokud si hnutí ANO bude chtít něco přehlasovat přes sociální demokracii, udělá to takovou formou.

Pokud by socialisté s koalicí nesouhlasili, přišel by na řadu poprvé v historii samostatné České republiky třetí pokus. „Ten se liší v tom, že předsedu vlády navrhuje předseda Poslanecké sněmovny. Ta iniciativa by pak byla na panu Vondráčkovi,“ řekl pro Echo24 Marek Antoš.

Výběr ministrů by se pak nelišil od ostatních pokusů. „Ústava říká, že prezident republiky jmenuje člena vlády na návrh předsedy vlády. To se vykládá, že pokud nemá nějaký závažný důvod proč člena vlády nejmenovat, například pokud spáchá nějakou protizákonnost, tak je povinen ten návrh respektovat a vyhovět mu. Zde není rozdíl mezi prvním a druhým pokusem,“ řekl Marek Antoš.

Prezident pak není omezen jakoukoliv lhůtou. „Znamená to, že má jednat bez zbytečného odkladu,“ řekl ústavní právník. Dle Antoše jde o časový údaj v řádu dnů.

Tlak na sociální demokraty

Představitele politických stran překvapilo vyjádření Miloše Zemana, ve kterém chce jmenovat podruhé premiérem Andreje Babiše. Dle Zbyňka Stanjury je úsměvné, že se to stane až v červnu, když jeho první vláda nezískala důvěru už v lednu. „Spíš to vnímám jako nátlak prezidenta Zemana na hlasující sociální demokracii,“ řekl Stanjura.

I Piráti chápou podle předsedy Ivana Bartoše Zemanova slova jako tlak na to, aby sociální demokracie do vlády vstoupila. Poznamenal, že bylo zvykem, aby budoucí premiér přinesl prezidentovi slib podpory 101 poslance. Nyní je situace krok před tím, protože běží referendum ČSSD, konstatoval.

Lidovce stanovisko prezidenta nepřekvapilo. „Dalo se to očekávat, jde o způsob nátlaku na vnitrostranické referendum v ČSSD,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Členové sociální demokracie tak dostali na srozuměnou, že by měli podpořit vládu ANO s ČSSD za podpory komunistů.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska prezident Miloš Zeman rezignoval na dřívější zvyklosti, kdy jeho předchůdci i on sám vyžadovali, aby premiér měl zajištěnou většinu ve Sněmovně. Není tak vyloučeno, že v Česku i nadále bude vláda bez důvěry, řekl Kalousek novinářům. Zeman podle něj má do značné míry odpovědnost za nynější politickou krizi.