BOJE V SÝRII

Desetitisíce Syřanů se vrací od jordánské hranice zpátky domů

BOJE V SÝRII
Desetitisíce Syřanů se vrací od jordánské hranice zpátky domů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Většina Syřanů, kteří uprchli v minulých dnech před boji v jižní provincii Dará, se vrátila domů. Sdělil to koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Anders Pedersen. U klíčového hraničního přechodu do Jordánska je podle něj nyní maximálně 200 lidí, většinou mužů. K hranici se kvůli tvrdým bojům vydalo přes 300 000 uprchlíků, ale Jordánsko, které se potýká se statisíci běženců z minulých let, hranici ponechalo zavřenou.

Armádě se v pátek podařilo obsadit hraniční přechod Nasíb, který měli povstalci pod kontrolou od roku 2015. Boje v Dará začaly 19. června. V pátek byla ohlášena dohoda mezi zástupci vlády a rebelů, kterou zprostředkovalo Rusko. Povstalci mají odevzdat těžké zbraně a režim obnovit kontrolu nad úřady.

Pedersen ale řekl, že situace zůstává složitá. Vyzval bojující strany, aby ukončily nepřátelské akce a umožnily zahájit humanitární operace. Odpůrci Damašku hlásili intenzivní dělostřeleckou palbu severně od Nasíbu.

Podle agentury AP sice na dohodu zprostředkovanou Ruskem přistoupily hlavní povstalecké skupiny působící ve východní části Dará, ostatní ale chtějí v boji pokračovat. Jde zejména o skupiny působící v západní části provincie a také v oblasti Kunajtry na Golanech.

Pedersen řekl, že OSN musí pomoci obyvatelům severozápadní Sýrie, zejména těm, kteří se vrátili od jordánské hranice. „Žádáme především o to, abychom mohli vjet dovnitř a dostat se k obyvatelstvu, o němž víme, že potřebuje pomoc,“ řekl.

Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že se do svých domovů vrátilo asi jen 60 000 uprchlíků a tisíce dalších se přemístily do jiné oblasti. Obávají se postupující syrské armády a také toho, že muži budou do armády odvedeni. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

,