Pobouření kolem nové české hymny

„Poškodili jste český sport.“ Kejval to schytává za hymnu, přidal se i Ledecký

Pobouření kolem nové české hymny
„Poškodili jste český sport.“ Kejval to schytává za hymnu, přidal se i Ledecký

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý skokan na lyžích, olympionik a nyní poslanec za ODS Jakub Janda ostře kritizuje předsedu Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala za myšlenku upravit českou hymnu. Podle Jandy se otevírání diskusí o symbolech českého státu míjí s posláním olympijského výboru, napsal Kejvalovi v otevřeném dopise. Janda chce, aby takové aktivity skončily. Také hudebník Janek Ledecký, jehož dcera Ester na olympiádě v Pchjongčchangu získala dvě zlaté medaile, ve svém prohlášení vyjádřil nesouhlasný postoj k úpravě hymny.

„Vaší aktivitou jste velmi poškodil dobré jméno nejen Českého olympijského výboru, ale také českého sportu. Raději nechci domýšlet, jaké finance byly v této souvislosti na zcela zbytečnou aktivitu využity. Přímo pobuřujícím by byl fakt, že by tyto finance mohly jinak posloužit rozvoji sportu a sportovního prostředí, zejména mládežnického,“ napsal Janda Kejvalovi v otevřeném dopise.

Dodal, že tímto předsedu ČOV žádá, aby od podobných aktivit pro příští léta upustil, svou energii soustředil na koncepční přípravu českého olympijského týmu a vrátil se k prvotnímu poslání ČOV. „Jistě tím prospějete českému sportu mnohem více,“ dodal Janda.

Ledecký: Sportovci s tím nemají nic společného

Ledecký se ve svém tiskovém prohlášení ohrazuje proti zdůvodnění nutnosti vzniku nové verze potřebami sportovců. „Už jsem se poptával a nenarazil jsem na jediného reprezentanta nebo reprezentantku, kterých se medailový ceremoniál s poslechem hymny mohl týkat a kteří by iniciovali její prodloužení. To jenom aby bylo jasno. Že sportovci s tím nemají nic společného,“ zdůraznil Ledecký.

Podle zpěváka a skladatele „nová aranž působí, jako kdyby to hrál orchestr a sbor, kteří o sobě vzájemně nemají ani tušení a do toho si občas hystericky přisadí nějaký sólista“. „Věřím, že původní záměr ČOV byl myšlen dobře. Ale ten výsledek se fakt nepovedl,“ napsal. „Verze je opentlená přívlastky jako pompéznější, sebevědomější a vlastenečtější. Ale jak se do aranže a orchestrace zadává vlastenectví, je mi opravdu záhadou,“ uvedl

Ledecký ironicky dodal, že si možná s hymnou užijeme spoustu legrace. „Třeba až budou naši hokejisti zpívat duše útlé v těle čilém,“ píše v narážce na slova druhé sloky písně Kde domov můj.

ČOV ve středu novou verzi české národní hymny představil společně s autorem nových variant, skladatelem Milošem Bokem. Podle záměru iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky, jak tomu bylo dříve. „Naším cílem není měnit zákon nebo někomu něco nařizovat. Chceme otevřít diskusi, přijít s novým pohledem na věc. Při sportu se přeci hymna hraje jednoznačně nejčastěji,“ řekl při představování předseda ČOV Kejval. Uvedl, že by rád, kdyby se diskuse účastnili odborníci na hudbu, historii, sportovci, ale nikoli politici, alespoň ne v první fázi. Předseda České unie sportu, která o změně hymny také uvažuje, Miroslav Jansta ale ve středu v tisku uvedl, že naopak za poslanci chce jít a ukázat jim, jak lidé na nové varianty hymny reagují.

Podle Kejvala jsou čeští sportovci ve chvíli, kdy stojí na stupních vítězů, ochuzeni o čas své slávy, o který jsou hymny jiných zemí delší. Byť se v případě třeba čtyřminutových skladeb používá zkrácená verze dlouhá 75 sekund, česká hymna se nemusí zkracovat a ani nenaplňuje tento limit. Jedna z Bokových verzí, orchestrální úprava, trvá právě 75 sekund.

,

29. března 2018