Makedonská vláda schválila návrh ratifikace dohody s Řeckem

Makedonská vláda schválila návrh ratifikace dohody s Řeckem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Makedonská vláda v pondělí schválila návrh zákona o ratifikaci dohody, která má vyřešit letitý spor s Řeckem o název Makedonie. Informoval o tom server 24.mk. Vláda premiéra Zorana Zaeva tak rychle zahájila nesnadný proces realizace dohody, kterou v neděli na řecko-makedonské hranici podepsali ministři zahraničí obou zemí Nikola Dimitrov a Nikos Kotzias. Parlament o smlouvě začne debatovat v úterý.

Spor kolem názvu Makedonie trvá už dlouho, plnou silou ale propukl až poté, co se tato bývalá jugoslávská republika v roce 1991 osamostatnila. Řekové totiž považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Kvůli tomu Atény také stále blokují snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO. Nová dohoda obsahuje kompromisní změnu názvu na Republika Severní Makedonie.

Schválení dohody bude obtížné pro vlády obou zemí, protože jak v Makedonii, tak v Řecku má dokument řadu odpůrců. V Makedonii je ratifikace parlamentem pravděpodobná, ovšem prezident Ďorge Ivanov je zarputile proti dohodě a už se zapřísahal, že ji nikdy nepodepíše. V Řecku se prozatím na první pohled zdá, že premiér Alexis Tsipras dostatečnou podporu v zákonodárném sboru pro vyslovení souhlasu nemá.

Návrh zákona o ratifikaci makedonská vláda již po dnešním schválení postoupila parlamentu. Předseda parlamentu Talat Xhaferi státní agentuře MIA řekl, že poslanci o normě začnou debatovat v úterý. Předpokládá, že diskuse bude ukončena v pátek v noci. Je téměř jisté, že sněmovna bude s normativním aktem souhlasit, protože k tomu stačí prostá většina hlasů, tedy většina hlasů přítomných poslanců, což je 31. Kvorum totiž tvoří 61 z celkového počtu 120 členů zákonodárného sboru.

Pokud následně, ve lhůtě sedmi dnů, ratifikaci odmítne podepsat prezident, bude o ní znovu hlasovat parlament. Tentokrát ale bude potřeba absolutní většina, tedy souhlas 61 zákonodárců. I při tomto hlasování se předpokládá schválení vzhledem k tomu, že vládní koalice má na své straně 69 poslanců. Otázkou je, jak se potom zachová Ivanov - zda znovu podpis odmítne a způsobí tím ústavní krizi, protože základní zákon mu podpis v takovém případě ukládá.

Konečné slovo mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu. Avšak i když dohoda projde i tímto všelidovým hlasováním, nebude mít Zaev vyhráno. Makedonský parlament totiž musí do konce roku schválit dojednané změny v ústavě, což je zásadní podmínka platnosti dohody. K tomu ale vláda potřebuje souhlas kvalifikované, tedy dvoutřetinové většiny, a tu teď v parlamentu nemá.

,

18. června 2018