Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšený

  -

Ilustrační foto: Mike Pence (zdroj: Shutterstock)

Pence označil Jeruzalém za hlavní město, Netanjahu je nadšený

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Americký viceprezident Mike Pence v pondělí na úvod návštěvy Izraele při setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že je mu poctou být „v izraelském hlavním městě Jeruzalémě“. Informovala o tom agentura Reuters. Pence o víkendu navštívil Egypt a Jordánsko – v obou zemích hovořil mimo jiné o kontroverzním rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa respektovat Jeruzalém jako izraelskou metropoli.

Netanjahu při dnešním setkání Pencovi poděkoval za „historické“ gesto Trumpa, který 6. prosince loňského roku uznal Jeruzalém jako izraelské hlavní město a oznámil svůj záměr přesunout tam americkou ambasádu z Tel Avivu. Netanjahu prohlásil, že pouto mezi Spojenými státy a Izraelem „nikdy nebylo silnější“.

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu. Palestinci chtějí jako svou metropoli převážně arabsky mluvící východní část města, kterou Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Vyzvou Palestinci EU k uznání hranic?

Trumpovo rozhodnutí rozhněvalo Palestince, se kterými se Pence při své současné návštěvě nesetká, a také mnoho arabských lídrů. Napětí bylo zjevné například, když se Pence v sobotu sešel s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím či když v neděli hovořil s jordánským králem Abdalláhem II. Egypt i Jordánsko jsou totiž blízkými spojenci USA, ale rozhodnutí o Jeruzalémě vnímají jako kontraproduktivní.

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás po prosincovém rozhodnutí Bílého domu oznámil, že se s představiteli USA nesejde. Dnes jedná v Bruselu s šéfy diplomacií zemí Evropské unie. Očekává se, že při té příležitosti Unii vyzve, aby uznala palestinský stát s hranicemi před rokem 1967 a aby zvýšila tlak na oživení mírových rozhovorů, ve kterých by mohla jednat jako zprostředkovatel. Palestinská samospráva již dříve oznámila, že Spojené státy se svým rozhodnutím o Jeruzalémě připravily o možnost hrát v palestinsko-izraelském mírovém procesu roli nestranného zprostředkovatele.

Netanjahu při dřívějším setkání s velvyslanci označil Pence za „izraelského přítele“ a řekl, že žádná „alternativa amerického vedení“ v mírovém procesu neexistuje. „Každý, kdo není připraven jednat s Američany o míru, mír nechce,“ řekl.

Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu proti návštěvě Pence protestovali a zapálili několik plakátů s jeho fotografií. Největší arabská strana v izraelském parlamentu oznámila, že jeho dnešní projev bude bojkotovat.

,