Povolební reakce

„Teď už mohu nahlas.“ Kalousek zkritizoval vedení TOP 09 za eurovolby a tříštění sil

Povolební reakce
„Teď už mohu nahlas.“ Kalousek zkritizoval vedení TOP 09 za eurovolby a tříštění sil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se krátce po uzavření volebních místností pustil do současného vrcholného vedení strany za „tříštění sil“ proevropsky orientovaných liberálních stran. „Když někoho odmítáte za partnera, nemůžete mu klást za vinu, že do toho jde sám,“ pronesl o hnutí Evropa společně (ESO), jehož lídr Jaromír Štětina se s TOP 09 rozhádal, i o hnutí Hlas Pavla Teličky.

Kalousek tak naznačil, že nesouhlasil s tím, jak se strana s potenciálními partnery rozešla. Štětina ohlásil svůj záměr kandidovat bez podpory TOP 09 už na konci loňského roku, když kritizoval předsedu Jiřího Pospíšila. Vytýkal mu, že současně zastává funkci šéfa strany a europoslance. „A nese zodpovědnost za špatné výsledky v posledních obecních a senátních volbách,“ prohlásil Štětina s tím, že Pospíšilovo vedení způsobilo rozkol ve straně. Pavel Telička, který před pěti lety vedl kandidátku ANO do Evropského parlamentu, se s hnutím zase rozešel kvůli odlišným názorům s předsedou hnutí Andrejem Babišem na evropskou i českou politiku.

TOP 09 se tak v evropských volbách ucházelo o hlasy voličů společně se Starosty, do koalice se přidali ještě Zelení a Liberální ekonomická strana společně s dalšími drobnějšími subjekty. Kalousek v souvislosti s tím vedení TOP 09 zkritizoval za to, že za partnera odmítl i další. „Teď už mohu nahlas říci, aniž bych se zpronevěřil stranické loajalitě: Za tzv. ‚tříštění sil‘ si můžeme my sami a bylo by nefér vyčítat to Evropa společně a hnutí Hlas. Když někoho odmítáte za partnera, nemůžete mu klást za vinu, že do toho jde sám. Tak snad to dobře dopadne,“ napsal bývalý šéf strany na Twitteru.

Kalouskův příspěvek rozpoutal debatu. Pavel Telička v reakci na to lehce nejasně napsal, že se snad lidé poučí. „Snad to dobře dopadne a snad se řada lidí poučí. Každopádně, úkoly do budoucna jsou jasné,“ uvedl Telička.

Koalice STAN s TOP 09 a Zelenými, vedená právě Pospíšilem, může podle volebních modelu společnosti Median pomýšlet na zisk 9 až 11 procent hlasů. ANO by mohlo v závislosti na účasti získat 22 až 25 procent hlasů, Piráti kolem 14 procent podobně jako ODS. hnutí SPD na devět až deset procent, KDU-ČSL sedm až devět procent. Komunistům a sociálním demokratům model přiřkl zisk pěti až šesti procent.

V minulých eurovolbách v roce 2014 získaly TOP 09 se STAN 15,95 procenta.

Největší zájem o volby byl v Praze

Zájem Čechů o volbu poslanců Evropského parlamentu byl letos zřejmě o něco vyšší než před pěti lety, kdy hlas odevzdalo 18,2 procenta oprávněných voličů. V pátek a v sobotu se volební účast v Praze pohybovala kolem 30 procent, a také v některých dalších krajích podle předběžných odhadů překročí 20 procent. Mimořádně vysokou volební účast hlásí Holubice na Brněnsku, kde se souběžně konalo místní referendum. Volební místnosti v Česku se uzavřely v sobotu ve 14:00, výsledek voleb bude nicméně zveřejněn v neděli pozdě večer, až se uzavřou volební místnosti ve všech 28 členských státech.

 

Jan Hrdlička