Nezvyklý krok

Rumunsko „na dně“? Stát chce stáhnout ze zahraničí téměř veškeré zlaté rezervy

Nezvyklý krok
Rumunsko „na dně“? Stát chce stáhnout ze zahraničí téměř veškeré zlaté rezervy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda rumunské vládní Sociálnědemokratické strany (PSD) Liviu Dragnea podal návrh zákona, který předpokládá okamžité stažení 95 procent v zahraničí uložených zlatých rezerv a jejich uskladnění na území Rumunska. Informovala o tom agentura APA. Podle ekonomů může být pravým důvodem tohoto kroku prázdná státní pokladna.

Rumunské zlaté rezervy činí podle údajů centrální banky 103,7 tun. Z toho 65 procent je v současnosti uloženo v zahraničí, převážně v centrální bance Británie (Bank of England).

Podle APA není zatím jasné, proč nyní Dragnea zamýšlí vrátit asi 60 tun zlata zpět do země. Návrh zákona není příliš konkrétní, mluví se však o tom, že poplatky za uskladnění v cizině jsou bezdůvodně vysoké a že by bylo lepší zlato uložit přímo v Rumunsku. Senátor za PSD Šerban Nicolae krok obhajoval tím, že „ani vy si nenecháváte své šperky u souseda, a ještě k tomu mu za to neplatíte spoustu peněz“.

Rumunští ekonomové se oproti tomu domnívají, že pravým důvodem je natolik prázdná státní pokladna, že se bude muset část zlatých rezerv prodat. Podle nich se peněz státu nedostává v důsledku zvyšování mezd a důchodů, které prosadili vládní sociální demokraté.

Obavy z tohoto kroku vyjadřují i rumunští opoziční politici. Bývalý prezident Traian Basescu si na facebooku položil řečnickou otázku, „zda snad Dragnea neplánuje diktaturu“. Pouze autokraté, kteří „se kvůli svým kontroverzním opatřením obávají mezinárodních sankcí a zmrazení účtů“, by podle něj chtěli stáhnout takto vysoký podíl státních zlatých rezerv ze zahraničí.

Podobný názor mají i některé rumunské deníky, podle nichž Dragnea zřejmě přemýšlí „úplně stejně jako venezuelský prezident Maduro“. Bank of England koncem ledna odmítla venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi vydat zlato jeho země v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard Kč). Údajně tak učinila na žádost USA, které se snaží odříznout autoritářskou venezuelskou vládu od aktiv v zahraničí.

Rumunská vláda v uplynulých dvou letech zákonnými a personálními opatřeními postupně omezuje nezávislost tamní justice. Minulý týden schválila nouzovým dekretem nová pravidla, která podle kritiků soudnictví dál podřizují politické moci. Krok ostře kritizoval rumunský prezident Klaus Iohannis, Evropská komise, domácí opozice i řadoví občané. PDS za to hrozí vyloučení ze sociálnědemokratické frakce v Evropském parlamentu.

,

2. března 2019