Změny v EET

ANO a ČSSD se dohodly na úlevách z EET. Nedostatečné, reagují podnikatelé

Změny v EET
ANO a ČSSD se dohodly na úlevách z EET. Nedostatečné, reagují podnikatelé

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do programového prohlášení rodící se menšinové vlády ANO a ČSSD podporované komunisty se dostaly změny v EET. Menšinová vláda, o níž rozhodne až referendum ČSSD, se například zavazuje, že navrhne off-line režim povinnosti evidovat tržby pro nejmenší podnikatele. Současná vláda v demisi navíc připravuje novelu zákona o EET a právě ta se do programového prohlášení dostala. Resort financí ji poslal v polovině března do připomínkového řízení.

Sociální demokraté a hnutí ANO v programovém prohlášení uvedli, že „bude navržen speciální off-line režim plnění povinnosti evidovat tržby pro fyzické osoby s nízkými ročními hotovostními příjmy do určité výše, která bude stanovena na základě dalších podrobných analýz.“ Předchozí lednové prohlášení přitom slibuje prověřit a případně navrhnout „vyjmutí z povinnosti evidovat tržby pro fyzické osoby se stanovenou paušální daní a s nízkými ročními příjmy do určité výše, která bude stanovena na základě dalších podrobných analýz.“ Celý dokument programového prohlášení čtěte zde.

V praxi to znamená úlevu od on-line registrace tržeb a týkala by se podnikatelů s ročním obratem do 200 tisíc korun. „Off-line režim umožňuje evidovat tržby bez přístupu k internetu a použití pokladního zařízení. Neodesílá se tedy datová zpráva o tržbě, ale podnikatel vystaví účtenku z bloku účtenek s unikátním alfanumerickým kódem vydaným ministerstvem financí. Je zároveň povinen uložit stejnopis účtenky pro následnou kontrolu,“ vysvětlil pro deník Echo24 manažer Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) pro legislativu Věroslav Sobotka.

Limit ročního obratu 200 tisíc ale nestačí, zní z AMSP ČR. „Limit 200 000 Kč by dával smysl u zaměstnanců, kteří si jako OSVČ pouze přivydělávají, a to jen v některých případech s nízkými nebo žádnými náklady na podnikání,“ uvedl Sobotka. „AMSP ČR, která je připomínkovým místem k návrhům právních předpisů, vyjádřila se stanovenou výší limitu zásadní nesouhlas a požaduje stanovení limitu minimálně 500 tisíc korun. Na této zásadní připomínce AMSP ČR bude i nadále trvat, což vyjádřila i v rámci nedávného vypořádání připomínek,“ dodal Sobotka.

Tvůrci v novele zohlednili rozhodnutí Ústavního soudu z loňského prosince. Ten zrušil například plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby. Soud také zrušil sérii zmocňovacích ustanovení, díky kterým vláda mohla některé tržby vyloučit z EET úplně, případně je převést do zjednodušeného režimu.

Hlubší změny, než jaké navrhuje novela, požadují například Podnikatelské odbory. Podnikatelé zformulovali 13 požadavků na změny v EET. Například to, aby Finanční správa měla závazné limity pro udělování pokut v případě EET. Dále by měl být prodej do 50 korun osvobozen od povinnosti evidovat tržby a vydávat účtenku a měla by se zavést praxe, kdy je účtenku prodávající povinen vydat až na vyžádání zákazníkem. Psali jsme o tom zde. Novelu k EET považují Podnikatelské odbory za nepřijatelnou a není dle nich snahou novely o zlepšení podmínek daňových poplatníků.

20. května 2018