Za pobodání Salmana Rushdieho může stát tajná služba Mossad, píše Jerusalem Post
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nader Hashemi, ředitel Centra pro blízkovýchodní studia na univerzitě v Denveru, prohlásil, že útočník, který zabil Salmana Rushdieho, mohl být přesvědčen ke spáchání zločinu ze strany izraelské tajné služby Mosad. K pobodání romanopisce došlo před dvěma týdny. Názor Hashemi zveřejnil The Jerusalem Post.
Při otázce načasování útoku na spisovatele Salmana Rushdieho zdůraznil Hashemi dvě možná vysvětlení. První vysvětlení se týká možnosti, že se Írán chtěl pomstít Spojeným státům americkým za atentát na generála IRGC Kásima Sulejmáního roce 2020 při náletu dronu na bagdádské letiště.
"Jedním z možných vysvětlení by mohlo být to, že po atentátu na íránského nejvyššího generála v lednu 2020, Kásima Solejmáního, Írán hledal odvetu. A ministerstvo spravedlnosti, pár dní před útokem na Salmana Rushdieho, oznámilo, že íránské (islámské) revoluční gardy se snaží zavraždit Mikea Pompea a Johna Boltona. Takže toto by mohlo být jedno z možných vysvětlení. Nemohli jít po Pompeovi a Boltonovi, jelikož šlo o vysoce hodnotné cíle, takže si vybrali měkký cíl, jako je Salman Rushdie. Možná, ale nevíme to jistě," uvedl Hashemi.
Další možností podle Hashmemiho je, že Rushdieho útočník Hadi Matar byl ke spáchání útoku přesvědčen agentem Mossadu vydávajícím se za agenta nebo podporovatele IRGC, íránské revoluční gardy, složkou ozbrojených sil Íránu.
"Druhá možnost, která je podle mě mnohem pravděpodobnější, je, že tento mladý kluk Hadi Matar komunikoval s někým online, kdo tvrdil, že je členem nebo příznivcem islámských revolučních gard, a nalákal ho k útoku na Salmana Rushdieho a tak... Volaná osoba online, která tvrdila, že je přidružena k Íránské islámské republice, mohla být agentem Mossadu," řekl Hashemi.
Hashemi dále naznačil, že motivem Izraele k provedení operace pod falešnou vlajkou by bylo povzbudit opozici vůči pokračujícím snahám světových mocností oživit jadernou dohodu z roku 2015.
"Izrael zaujal velmi silnou pozici proti oživení íránské jaderné dohody," řekl. "Byli jsme ve velmi citlivých jednáních, jako by se blížila dohoda, a pak dojde k útoku na Salmana Rushdieho. Myslím, že to je jedna z možných interpretací a scénářů, které by mohly vysvětlit načasování této situace v tuto chvíli během těchto citlivých politických diskusí souvisejících s íránskou jaderný program."